Bezlitosny Nurburgring

Porsche chwali się wynikami, jakie uzyskały 911 Turbo i GT3 RS na legendarnym torze Nürburgring. Jak w tej próbie wypadały inne sportowe auta? Zobacz listę czasów

Suche dane techniczne i osiągi podawane przez producentów nie zawsze idą w parze z wynikami na torze. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z jedną z najbardziej wymagających tras na świecie. "Zielone Piekło" (ang. "Green Hell"), bo tak Nürburgring nazwał kierowca F1 Jackie Stewart, biegnie wokół średniowiecznego zamku i miejscowości Nürburg w górach Eifel. Zbudowany w latach 20. tor składał się z dwóch części: Südschleife (Pętla Południowa) o długości 7,747 km oraz Nordschleife (Pętla Północna) o długości 22,810 km. Na Nordschleife wciąż odbywają się wyścigi samochodów osobowych, wykorzystujących tradycyjną trasę o długości 20,8 km lub dłuższy wariant o długości 24,4 km. Obecnie używana jest też skrócona wersja toru o długości 5148 m, zbudowana w latach 80.

Kilka dni temu Porsche ogłosiło wyniki przejazdów najnowszych 911-ek - Turbo i GT3 RS. 911 Turbo o mocy 500 koni uzyskało czas 7 minut i 39 sekund, czyli o 10 sekund lepszy niż poprzedni model z 480-konnym silnikiem. Więcej o aucie przeczytasz tutaj . Jeszcze lepszy czas "wykręciło" nowe 911 GT3 RS , napędzane 3,8-litrowym bokserem o mocy 450 koni. 7 minut i 33 sekundy to jednak nadal o 7 sekund gorzej niż Godzilla, czyli Nissan GT-R . To nie było nasze ostatnie słowo - zapowiada Porsche i deklaruje, że lżejszej wersji RS uda się przełamać barierę 7 minut i 30 sekund. W końcu Nürburgring to dla producenta z Zuffenhausen punkt honoru. Testują tu swoje auta od lat 50.

A jak wypadają inne samochody w starciu z brutalną serią zakrętów i pułapek legendarnego Ringu? Pamiętajmy, że nie wśród wyników nie ma tych "oficjalnych". Na każdy z czasów wpływ mają warunki przejazdu, dany egzemplarz i kierowca.

Marcin Sobolewski

Porsche GT3 RS

500 koni w nowym 911 Turbo - ZOBACZ TUTAJ

Sprawdź warunki panujące na drodze - ZOBACZ TUTAJ

Bezpieczna zima z Goodyear - KONKURS

Samochody: Porsche 911 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.