Frankfurt 2009 | Volkswagen E-Up!

Mierzy 3,2 m długości, wyposażony jest w napęd elektryczny i według Volkswagena ma być Garbusem XXI wieku

Volkswagen Up! po raz pierwszy został pokazany w 2007 roku także podczas targów we Frankfurcie. Rozpoczęcie jego produkcji zapowiedziano na 2011 rok. Dwa lata po przedstawieniu Up! Volkswagen zaprezentował jego krótszą, elektryczną odmianę o nazwie E-Up!

Koncepcja nadwozia pozostała taka sama, lecz uległo ono skróceniu o około 0,3 m. E-Up! jest konstruowany jako bezpośrednia konkurencja dla Toyoty iQ . Przy długości 3,19 m mieści 3+1 osób, co oznacza możliwość przewiezienia trzech osób i w razie konieczności czwartej, ze wskazaniem na dziecko. Podobnie jak w Toyocie prawy fotel przesunięty jest nieco do przodu względem fotela kierowcy, dzięki czemu pasażer tylnej kanapy siedzący po prawej stronie ma przestrzeń na nogi. Za lewym fotelem jest jej mało lub wcale i aby zmieścić tam dorosłego pasażera kierowca musi się mocno wsunąć do przodu.

Według Volkswagena E-Up! ma być Garbusem XXI wieku. Niskie koszty produkcji i eksploatacji, zwłaszcza w wersji elektrycznej , to podstawowe cechy auta przemawiające za takim hasłem. E-Up! jest napędzany 53-konnym silnikiem elektrycznym, który chwilowo jest w stanie osiągnąć moc nawet 80 KM. Maksymalną w mieście prędkość 50 km/h osiąga w 3,5, a setkę w 11,3 s. Jeśli planujemy nim dojazdy do pracy fragmentem autostrady, będziemy mogli dostosować się do ruchu - prędkość maksymalna wynosi 135 km/h.

Zestaw baterii ważący 240 kg wykonano w technologii litowo-jonowej. Jednak mimo niewielkich wymiarów zasięg E-Up-a! szacowany jest na średnio 130 km. Ponowne naładowanie baterii przy użyciu domowej sieci elektrycznej zajmuje najwyżej 5 godzin.

Tak jak prototyp E-Up! pokazany został w dwa lata po konwencjonalnym Up-ie!, tak jego wersja produkcyjna zadebiutuje z dwuletnim opóźnieniem w stosunku do konwencjonalnego modelu.

Marcin Lewandowski

Jay Leno w Panamerze - wideo

Nowy Golf R będzie miał napęd na cztery koła - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poradnik: samochodem po Europie - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Volkswagen Polo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.