Koenigsegg kupi Saaba?

Wg doniesień szwedzkiej telewizji mały producent supersamochodów chce połknąć o wiele większą rybę, jaką jest Saab- producent o lotniczych korzeniach

Szwedzka telewizja publiczna SVT podała, że list intencyjny został już podpisany, a transakcja mogłaby zostać sfinalizowana w przeciągu kilku tygodni. Koenigsegg w roli nabywcy to wciąż niepotwierdzone plotki, ale w dzisiejszym świecie jak najbardziej realne. Przypomnijmy, że właścicielem sporego pakietu akcji Continenetala jest mniejsza od niego Grupa Schaeffler, podobna sytuacja jest z Porsche , które posiada większościowe udziały w koncernie Volkswagena . Czyżby Szwedzi szli w podobnym kierunku?

Czasy się zmieniają. Po Drugiej Wojnie Światowej szwedzka spółka lotnicza zwana w skrócie Saab postanowiła rozszerzyć działalność o produkcję samochodów, z jednej strony w obawie o brak zamówień na samoloty, z drugiej postrzegając branżę motoryzacyjną za bardziej rentowną.

Pół wieku później sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dziś produkcja samochodów nadal jest opłacalna, ale proces ich konstruowania jest wyjątkowo drogi. Nawet najwięksi gracze popadli w kłopoty i ogłaszają bankructwa. W ten sposób Saab należący dotąd do GM znalazł się pod murem. Wybawieniem może okazać się nowy właściciel, który wyciągnie firmę na prostą. Sensacją okazała się informacja, że tą firmą może być Koenigsegg , mały producent wyjątkowo szybkich samochodów. Wśród pozostałych chętnych są miliarder Ira Rennert i bardzo ekspansywny ostatnio Fiat .

Marcin Lewandowski

Dostaną 4,5 tys. $ na zakup nowego auta - ZOBACZ TUTAJ

Polska Żmija? Co stanie się z Viperem - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Saab 9-3 - ogłoszenia

Więcej o: