Euro NCAP: Już nie będzie tak łatwo

Od przyszłego roku liczba gwiazdek w testach Euro NCAP będzie przyznawana na podstawie nowego systemu oceniania. Producenci samochodów będą musieli postarać się jeszcze lepiej.

W 1997 roku, gdy powstawało Euro NCAP, osiągnięcie pięciu gwiazdek było właściwie niemożliwe . W kolejnych latach coraz więcej samochodów zdobywało najwyższe noty i obecnie 97% z nich otrzymuje cztery lub pięć gwiazdek. W związku z tym, Euro NCAP ogłosiło dziś, że począwszy od lutego przyszłego roku wprowadzi nowy system oceniania samochodów . Pięć gwiazdek pozostanie nadal najwyższym wynikiem, ale nie będzie już tak łatwo go osiągnąć.

Według Euro NCAP, do tej pory wielu producentów tak projektowało swoje samochody, by dostawały one pięć gwiazdek w ochronie dorosłych pasażerów, traktując inne obszary bezpieczeństwa jako mniej istotne . Wszystko oczywiście po to, by skusić klientów.

Nowe oceny będą brały pod uwagę dużo więcej elementów niż obecne, a ocena końcowa będzie średnią wyników z każdej kategorii. Składowe nowej oceny będą następujące: ochrona zarówno dorosłych jak i małoletnich pasażerów(w wieku 18 i 36 miesięcy), ochrona pieszych, działanie systemów kontroli trakcji (ESP) , ochrona przed urazami szyjnej części kręgosłupa w razie uderzenia z tyłu, a także system przypominania o zapięciu pasów oraz tempomat z możliwością ustawienia prędkości, której nie chcemy przekroczyć.

Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP tak uzasadnia wprowadzenie nowych ocen:

Jestem zachwycony, że coraz więcej samochodów otrzymuje ocenę pięciu gwiazdek w naszych crash testach . Tym niemniej, konieczne jest, aby Euro NCAP podwyższało standardy bezpieczeństwa, do których będą mogli dążyć producenci aut. Nasz nowy system oceniania ma to zagwarantować.
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że producenci poradzą sobie z nowym wyzwaniem, tak samo, jak radzili sobie do tej pory. Projektowanie i wdrażanie nowych technologii oznacza lepsze bezpieczeństwo i potencjalne obniżenie liczby śmiertelnych ofiar. Chcemy nagradzać tych producentów, którzy za podstawowy cel postawią sobie dbałość o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

jk

Wybierz samochód dla siebie: oferty na autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA