• Link został skopiowany

To ulubiony facebookowy profil polskich kierowców. Demaskują najgroźniejszą broń drogówki i to legalnie

"Widziałeś nieoznakowany radiowóz, zrób zdjęcie i podeślij do nas" - tak twórcy i prowadzący fanpage "Nieoznakowane radiowozy Policji" na Facebooku, nawołują internautów do wspierania profilu i budowania bazy na temat policyjnych radiowozów bez oznakowania. Co na to policja?
Nieoznakowany policyjny radiowóz (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Policja

Facebookowy profil "Nieoznakowane radiowozy Policji" funkcjonujący od przeszło dekady, został już polubiony przez 356 tysięcy osób. Społeczność budują przede wszystkim zmotoryzowani, którzy chcą być na bieżąco z informacjami na temat sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy przez polskich policjantów, a w szczególności posiadać wiedzę o radiowozach.

Najciekawsze publikowane informacje zawsze dotyczą radiowozów nieoznakowanych. Są to bowiem auta użytkowane przez policjantów ruchu drogowego, często działających w ramach specgrupy Speed. Rozpowszechniane treści dotyczą marek i modeli aut, zastosowanych w nich silników czy terenu objętego nadzorem przy wykorzystaniu tych radiowozów.

Nieoznakowane radiowozy grupy Speed

Grupa Speed powstała w 2018 roku przy Komendzie Stołecznej Policji. Zgodnie z założeniami tego projektu, funkcjonariusze mieli patrolować ulice i wyłapywać piratów drogowych. Pomysł okazał się bardzo skuteczny, więc podobne jednostki zaczęły powstawać w każdym województwie. Dziś grupy Speed działają w całej Polsce, przeważnie w dużych miastach lub ich okolicy.

Samochody wykorzystywane przez policjantów na służbie są bardzo zróżnicowane, co utrudnia kierowcom identyfikacje funkcjonariuszy. I właśnie w tym miejscu bardzo pomocny okazuje się facebookowy profil "Nieoznakowane radiowozy Policji", gdzie to społeczność dostarcza informacji na temat nieoznakowanych radiowozów i w przestrzeni internetowej buduje świadomość o istnieniu konkretnych aut. BMW, Cupra, Hyundai, Kia, Skoda, Volkswagen - to tylko niektóre marki pojazdów użytkowanych w policji.

Publikowanie numerów rejestracyjnych

Z profilu "Nieoznakowane radiowozy Policji" można czerpać informacje nawet na temat numerów rejestracyjnych tajnych wozów. Społeczność jest do tego stopnia dobrze poinformowana o zmianach zachodzących w pojazdach drogówki, że aktualizuje dane tablic rejestracyjnych nieoznakowanych radiowozów w momencie ich wymiany w pojazdach. Takie informacje wiele razy zostały podane w choćby ciągu ostatnich tygodni.

Gdzie w ostatnim czasie zaktualizowane zostały "blachy"? Zmiany dotyczą aut służbowych wykorzystywanych na Pomorzu. Chodzi o nieoznakowane radiowozy z: Gdańska, Gdyni, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Człuchowa, Chojnic czy Kościerzyny.

  • BMW 330i (Człuchów) - GCZ 19HU
  • BMW 330i (Chojnice) - GCH 84374
  • BMW 330i (Gdańsk) - GD 361MT
  • BMW 330i (Gdynia) - GA 194KH
  • BMW 330i GT (Kościerzyna) - GD 083WY
  • BMW 330i (Pruszcz Gdański) - GDA 06254
  • BMW 330i (Starogard Gdański) - GSP 59UL
  • BMW 330i (Słupsk) - GS 87341
  • BMW 330i (Tczew) - GST 3H02

Policja nie oburza się za publikowane numerów rejestracyjnych

Policja nie ma nic przeciwko publikowaniu numerów rejestracyjnych w przestrzeni internetowej. Służby natomiast same raczej tego unikają. Kiedy w komunikatach prasowych pojawiają się fotografie nieoznakowanych aut policyjnych, "blachy" są najczęściej zamazane.

Na portalu internetowym trojmiasto.pl możemy przeczytać wypowiedź Kariny Kamińskiej, rzeczniczki prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Funkcjonariuszka zapytana o stosunek policji do upubliczniania numerów rejestracyjnych przekazała, że policja widzi dobre strony publikowania takich danych, które w pewnym stopniu potrafią oddziaływać prewencyjnie na zmotoryzowanych. Można więc łatwo wywnioskować, że rozpoznawanie nieoznakowanych radiowozów powoduje u kierowców zdjęcie nogi z gazu i uważniejsze przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Zobacz wideo
Więcej o: