Wspólnota nagrywała kierowców. Efekt? 320 mandatów dla klientów "Żabki"

Niewiele trzeba, by skutecznie egzekwować przepisy ruchu drogowego. Policja w Ostrołęce zyskała dość nieoczekiwanego sojusznika. Lokalna wspólnota mieszkaniowa udostępniła swój monitoring, by walczyć z kierowcami parkującymi "tylko na chwilę".

Pewnie każdy z nas z tym się spotkał. Kierowcy parkujący byle jak i byle gdzie tłumaczący się, że „to tylko na chwilę". Sęk w tym, że zdarza się, iż pozostawione samochody utrudniały przejazd (szczególnie dużym pojazdom jak choćby wozy służby oczyszczania miasta) albo wejście do danego budynku czy posesji. Cierpieli na tym inni kierowcy oraz okoliczni mieszkańcy. Oczywiście wszystko ma swój kres.

Zobacz wideo Policja odzyskała skradzione pojazdy o wartości niemal 3 mln zł

Jak walczyć z parkowaniem w niewłaściwych miejscach? Wspólnota mieszkaniowa w Ostrołęce znalazła sposób na niewłaściwie parkujących swoje pojazdy (zostawiali je na drodze wewnętrznej i chodniku tuż przy sklepie popularnej sieci). Zainwestowała w monitoring a nagrania przekazała policji. Efekt? Okazało się, że funkcjonariusze nie zlekceważyli skarg mieszkańców i zgromadzonego materiału filmowego. Nagrań z 6 tygodni było tyle, że starczyło na wiele mandatów.

Tomasz Żerański z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przyznał w rozmowie z serwisem Moja Ostrołęka, iż w sprawą zajęli się policjanci z wydziału prewencji. Zebrane materiały z wiosny 2024 r stanowiły podstawę do wszczęcia postępowania w sprawie niemal pół tysiąca wykroczeń. Niektórzy kierowcy otrzymali aż kilka mandatów o czym informowała wyborcza.biz. (rekordzista otrzymał aż 8). Jak ustalił serwis Moja Ostrołęka ostatecznie wystawiono 320 mandatów karnych. W 56 przypadkach funkcjonariusze ograniczyli się jedynie do pouczenia.

Mandat za parkowanie (od 100 do 800 zł). Podstawa prawna – prawo o ruchu drogowym

Art. 49. Punkt 2 Zabrania się postoju:

  • 1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • 2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
  • 3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
  • 4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
  • 5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
Więcej o: