Tak nigdy nie holuj samochodu. Błędy się zdarzają, ale konsekwencje zabolą

Trudno przewidzieć moment, w którym samochód ulegnie awarii. Może się okazać, że nie da się naprawić jej na miejscu i niezbędne będzie holowanie. Jakich błędów unikać? Jak prawidłowo holować samochód?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem w przypadku usterki jest wezwanie pomocy drogowej, która zabierze uszkodzony pojazd na lawecie. To jednak kosztuje, dlatego niektórzy decydują się na zrobienie tego na własną rękę, z pomocą znajomego, szwagra i tak dalej. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że działanie może okazać się sporym wyzwaniem i lepiej nie popełniać w tym zakresie błędów. Jakich?

Zobacz wideo Kongres Nowej Mobilności - polska premiera Forda Capri i gorzkie słowa o regulacjach UE [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Kiedy nie można holować pojazdu? Uważaj, by nie popełnić błędu

Warunki dotyczące holowania samochodu są zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Mimo to niektórzy wciąż popełniają błędy. Które są najczęstsze?

  1. Za duża prędkość. Należy zachować ostrożność, bo według przepisów można holować do 30 km/h w obszarze zabudowanym i do 60 km/h poza nim. Jeśli masz automat, lepiej sprawdź instrukcję obsługi, bo może się okazać, że w ogóle nie powinieneś holować pojazdów.
  2. Złe oznakowanie auta. Pojazd holowany powinien być oznaczony odblaskowym trójkątem z tyłu po lewej stronie i mieć włączone światła pozycyjne, jeśli występuje niedostateczna widoczność. Brak oznaczenia grozi mandatem.
  3. Zła komunikacja. Sposób holowania powinien być dokładnie ustalony i warto porozumiewać się z drugim kierowcą na bieżąco przy pomocy zestawu głośnomówiącego.
Holowanie samochodu (zdjęcie ilustracyjne)
Holowanie samochodu (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Czy holowanie auta jest trudne? Na to lepiej uważaj

Oprócz powyższych warto wymienić również potrzebę zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami (3-6 m przy połączeniu giętkim i nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym). Bez względu na warunki drogowe podczas holowania powinny być też włączone światła mijania. Nie wolno również holować samodzielnie samochodu na autostradzie. Czy holowałeś/łaś kiedyś samochód? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.

Więcej o: