Zmiana cen paliw od poniedziałku. Tyle zapłacimy za benzynę, LPG i ON w połowie lutego

Tegoroczne ferie zimowe na półmetku. Czy będą kosztowne pod względem wydatków na paliwo? Okazuje się, że wbrew styczniowym prognozom wcale nie jest tak źle, jak pierwotnie przewidywano. Oto, ile zapłacisz za paliwo w połowie lutego 2025 r.

Wbrew styczniowym prognozom tegoroczne ferie zimowe nie będą aż tak kosztowne dla kierowców. Do16 lutego odpoczywają uczniowie szkół z czterech województw (dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie). Podróżujących samochodem na szczęście nie czeka szok na stacjach. W porównaniu do stawek z końca stycznia ceny za litr benzyny, oleju napędowego i autogazu są obecnie niższe przynajmniej o kilka groszy.  

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Średnie ceny paliw w pierwszej połowie lutego 2025 r. (dane biura Reflex)

  • Benzyna 95. 6,19 zł/l
  • Benzyna 98. 6,93 zł/l
  • Diesel. 6,34 zł/l
  • Autogaz. 3,25 zł/l

Analitycy biura Reflex odnotowali sporą dynamikę zmian na rynku hurtowym (jak czytamy w raporcie to m.in. konsekwencja sytuacji na rynku ropy naftowej oraz kursów walut). W połowie lutego hurtowe ceny benzyny podniesiono o 18 zł za 1 tys. l. W przypadku diesla odnotowano zaś obniżkę o 17 zł za 1 tys. l. Wedle prognoz trudno będzie utrzymać stabilizację ze względu na sytuację geopolityczną. Niemniej ceny w połowie lutego powinny być niższe niż rok temu. A to oznacza, że ceny na stacjach mogą spaść jeszcze o kilka groszy.

Prognozowane średnie ceny paliw w połowie lutego2025 r. (dane biura e-petrol)

  • Benzyna 95. 6,11 – 6,22 zł/l
  • Benzyna 98. 6,85 – 6,96 zł/l
  • Diesel. 6,24 – 6,36 zł/l
  • Autogaz. 3,19 – 3,27 zł/l

Co dalej? Według Reflex kwietniowe ceny kontraktów na ropę Brent spały poniżej 75 dolarów za baryłkę (w skali tygodnia oznacza to obniżkę o 70 centów). Otwartą kwestią pozostaje sprawa ceł (zawieszono nowe amerykańskie stawki 10 proc. i 25 proc. na ropę na Kanady i Meksyku) planowanych przez władze USA oraz skutki polityki wobec Iranu (eksport irańskiej ropy spada na skutek zaostrzenia sankcji). Na tym nie koniec. Na początku lutego OPEC+ zapowiedział utrzymanie do kwietnia 2025 r. niższej produkcji. Większe dostawy spodziewane są dopiero od kwietnia 2025 r. zależnie od sytuacji na rynku. 

Więcej o: