Stosuję patent od mechanika z maskotką. Rano wszyscy walczą z jesiennym utrapieniem, a ja odjeżdżam

Wilgoć w aucie to problem obecny przez cały rok, ale nasila się szczególnie jesienią i zimą. Może to prowadzić do trwałych uszkodzeń wnętrza. Jak skutecznie radzić sobie z wilgocią w samochodzie?

Nadmierna wilgoć to problem, który często pojawia się wraz z pierwszymi deszczami. Może prowadzić do rozwoju pleśni, co negatywnie wpływa zarówno na zdrowie jak i nasze samopoczucie. Dodatkowo takie warunki sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Wilgoć może także uszkodzić elektronikę oraz przyspieszyć rdzewienie metalowych elementów. Powodów jej gromadzenia się jest wiele. Zapobiegania również.

Zobacz wideo Jak zły jest stan infrastruktury ładowania w Polsce? Rozmawiam z Prezesem Volvo Car Poland - Emilem Dembińskim [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Czemu jest wilgoć w aucie? W zależności od przyczyny rozwiązanie problemu może być różne

Charakterystycznym objawem nadmiaru wilgoci w aucie są parujące szyby, które nawet nawiew nie jest w stanie szybko osuszyć. Jej obecność nie tylko utrudnia korzystanie z pojazdu, lecz także zagraża jego technicznemu stanowi. Aby pozbyć się wilgoci, warto wymienić filtr kabinowy, który w sezonie jesienno-zimowym często się zapycha, szczególnie przez smog. Należy również oczyścić i zabezpieczyć uszczelki oraz sprawdzić drożność kanałów odpływowych.

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do auta? dies-irae/iStock
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do auta? dies-irae/iStock Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do auta? dies-irae/iStock

Główne źródła wilgoci to:

  • pasażerowie (oddech, mokre ubrania),
  • woda opadowa,
  • wycieki z układu ogrzewania.

Jaki jest najlepszy pochłaniacz wilgoci? Domowe sposoby za grosze

Aby zaradzić gromadzeniu się nadmiernej ilości wilgoci w kabinie samochodowej, wcale nie musimy sięgać po drogie preparaty ze sklepu. Równie skuteczne rozwiązania znajdziemy bowiem w naszym domu.

  • Bawełniany woreczek z ryżem. Ryż dobrze pochłania wilgoć, dlatego warto włożyć go do bawełnianego woreczka i zawiesić na lusterku. Pomoże to osuszyć wnętrze samochodu.
  • Żwirek dla kotów. Posypanie tapicerki żwirkiem skutecznie wyciągnie wilgoć, choć może pozostawić ślady na materiale.
  • Materiałowy pluszak. Wypełniony ryżem, solą lub silikażelem może działać jak pochłaniacz wilgoci, absorbując jej nadmiar z otoczenia i dodatkowo pełniąc funkcję dekoracyjną.
  • Pojemnik z solą. Mały pojemnik z solą umieszczony w miejscu na napoje również świetnie pochłonie nadmiar wilgoci w aucie.
Więcej o: