CB radio jest formą komunikacji kierowców od lat. Prawdziwa moda na nie zapanowała jednak na początku nowego millenium. To wtedy stawiali na nie nie tylko kierowcy aut ciężarowych, ale i osobówek. To też moment, w którym do świata specyficznego slangu miała dostęp szersza grupa użytkowników dróg.
Slang radia CB jest naprawdę specyficzny. Bo śmietnik to mobilny fotoradar, miny na drodze to dziury w nawierzchni, patelnia to samochód ciężarowy z otwartą naczepą, a muchomory to autostopowicze. Szerszy katalog słów wykorzystywanych w komunikacji opisujemy w materiale, do którego link podaję poniżej. Swoisty język komunikacji w CB radiu to jednak nie tylko nietypowo użyte słowa. To również kody liczbowe. Jednym z popularniejszych i częściej spotykanych jest 10-4. Warto zatem wyjaśnić co konkretnie oznacza.
Kod 10-4 (po ang. ten-four) ma tak naprawdę dwa znaczenia. Może być stosowany do:
Oczywiście kod 10-4 nie jest jedynym, z którym można się spotkać, nasłuchując komunikatów w CB radiu. Bo kierowcy zawodowi stosują również kod:
Czemu kierowcy zawodowi mówią 10-4, zamiast powiedzieć po prostu "cześć" albo "do widzenia"? Bo użycie kodu jest po prostu szybsze. Zajmuje mniej czasu w przestrzeni "antenowej". Dodatkowo wypracowanie slangu sprawia, że może się posługiwać nim tylko określona grupa. Nie wszyscy będą rozumieli komunikaty.