Ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe w Polsce. Jak zachować się widząc konwój wojskowy?

Od 12 lutego na polskie drogi wyjadą kolumny wojskowe. Ruszają właśnie międzynarodowe ćwiczenia wojskowe STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Do końca maja kolumny sprzętu wojskowego będą poruszać się po autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych na terenie całego kraju.

Plany ruszających właśnie ćwiczeń wojskowych są zakrojone na szeroką skalę. W związku z tym przy wielu drogach w naszym kraju pojawiło się nowe specjalne oznakowanie. Znaki informują o wojskowej klasie obciążenia danej drogi - MLC (Military Load Classification). Drogowcy przypominają, że znaki te są skierowane wyłącznie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Kolumny wojskowe a ruch na drogach

GDDKiA twierdzi, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w sposób minimalizujący utrudnienia dla bieżącego ruchu. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego oraz Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców o szczególną ostrożność w przypadku spotkania kolumny wojskowej na drodze. W takich okolicznościach kierowcy powinni skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu, unikać dodatkowych czynności takich jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. GDDKiA przypomina też, że publikowanie informacji i zdjęć dotyczących ruchów wojskowych oraz ich lokalizacji może mieć negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa i obronności kraju.

Zobacz wideo

Kolejną ważną uwagą jest unikanie wjeżdżania pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie, zważywszy na dużą masę i wydłużoną drogę hamowania tych pojazdów. Warto mieć na uwadze, że sprzęt militarny przewidziany jest do zadań bojowych i może nie posiadać tak dobrej widoczności, jak samochody cywilne.

Gdzie szukać informacji o utrudnieniach na drodze?

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych można śledzić na stronie internetowej www.drogi.gddkia.gov.pl oraz za pośrednictwem numeru alarmowego 19 111. To główne źródła informacji dla podróżujących. Za ich pośrednictwem można też zgłaszać uszkodzenia infrastruktury i inne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na drodze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA