Więcej bezpłatnych autostrad w Polsce. GDDKiA przejmie dwie ważne trasy

Ministerstwo Infrastruktury nie przedłuży koncesji na autostrady A2 i A4. Taka deklaracja padła ze strony rzecznika prasowego resortu, Rafała Jaśkowskiego. Oznacza to, że kierowcy osobówek oraz motocykliści nie będą musieli płacić za przejazd wymienionymi trasami.

W przyszłości kierowcy osobówek oraz motocykliści będą mogli cieszyć się darmowymi przejazdami autostradą A4 na odcinku Katowice – Kraków, której koncesjonariuszem jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). Rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury Rafał Jaśkowski, zapewnił Polską Agencję Prasową, że, "Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tym odcinkiem". Co więcej, resort nie planuje również przedłużenia koncesji spółce Autostrada Wielkopolska, która zarządza trasą A2 Świecko - Nowy Tomyśl - Konin, zwaną też "kulczykówką".

Zobacz wideo

Autostrady A2 i A4 bez opłat. Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość

W związku z decyzją resortu wymienione odcinki przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, po ich przejęciu przez GDDKiA staną się one bezpłatne. Zanim to jednak nastąpi, upłynie trochę czasu. Umowa koncesyjna dotycząca A4 wygaśnie w marcu 2027 roku, a w przypadku A2 koncesja traci ważność dopiero w 2037 roku.

Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

- stwierdza Rafał Jaśkowski.

Które autostrady w Polsce są darmowe?

Dla przypomnienia, od 1 lipca 2023 roku wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA są darmowe. Mowa o odcinkach A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica. Co więcej, 4 września 2023 roku opłaty zniesiono także na odcinku A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem, zarządzanym przez spółkę AmberOne. W jej przypadku umowa koncesyjna wygasa w 2039 roku. Wtedy też spółka nieodpłatnie przekaże obiekt GDDKiA. Na darmowe przejazdy mogą liczyć tylko kierowcy samochodów osobowych oraz motocykliści. Jak wynika z szacunków GDDKiA, w Polsce zmotoryzowani mogą korzystać z ponad 5100 km dróg szybkiego ruchu, z czego 1850 km stanowią autostrady.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.