Policjant wyprzedzał przed przejściem dla pieszych. Tym razem mu się nie upiekło

Pewien policjant z Gąbina został przyłapany na tym, że wyprzedzał przed przejściem dla pieszych. Tym razem nie mógł liczyć na zawodową solidarność i standardowe pouczenie. Jego występek został przykładnie ukarany.

Policja nie cieszy się najlepszą opinią wśród społeczeństwa. Niestety, wśród tysięcy wspaniałych funkcjonariuszy są również tacy, którym zdarza złamać przepisy. Właśnie ich zachowanie rzutuje negatywnie na obraz całej formacji i prowadzi do utraty zaufania u obywateli. Oczywiście w przypadku ruchu drogowego wykroczenia, których dopuszczają się stróże prawa, są często spowodowane przez zwyczajne niedopatrzenia. Każdemu zdarza się czasami popełnić błąd, ot ludzka rzecz. Jest jednak pewna istotna różnica - wiele spraw uchodzi policjantom na sucho, kończąc się co najwyżej upomnieniem. W przypadku funkcjonariusza z Gąbina sprawiedliwości stało się jednak zadość.

Zobacz wideo

Policjant wyprzedzał przed przejściem dla pieszych. Otrzymał stosowny mandat

Na facebookowym profilu Stop Cham pojawiło się nagranie, na którym uwieczniono, jak policyjny radiowóz wyprzedza tuż przed przejściem dla pieszych. Jak wynika z opisu materiału, zdarzenie miało miejsce w zeszłą środę, 7 lutego, w miejscowości Czermno. Wato zaznaczyć, że oznakowany pojazd nie emitował sygnałów pojazdu uprzywilejowanego. Prowadzący pojazd nie miał więc żadnego usprawiedliwienia dla popełnionego przez siebie wykroczenia. Jak przekazał podkom. Dariusz Mroczkowski z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, kiedy tylko funkcjonariusze zauważyli opublikowany film, rozpoczęli ustalanie sprawcy.

Jak się wkrótce okazało, kierowcą tym był funkcjonariusz policji z Komisariatu Policji w Gąbinie. "W związku z popełnionym wykroczeniem policjant, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł oraz nałożono na niego 15 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusz musi liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi, ponieważ Komendant Miejski Policji w Płocku wszczął w tej sprawie czynności wyjaśniające" - przekazał podkom. Mroczkowski.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Jedno z najcięższych wykroczeń drogowych

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, oraz bezpośrednio przed nim, jest jednym z najcięższych drogowych wykroczeń, jakich mogą dopuścić się kierowcy. W końcu stwarza ono realne zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów. Stąd też kwota mandatu i liczba punktów karnych za jego popełnienie są tak wyśrubowane. 

"Niech ta sytuacja będzie przypomnieniem i przestrogą dla kierowców, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, a za popełnione przewinienia każdy użytkownik dróg musi liczyć się z konsekwencjami, przy czym odpowiedzialność funkcjonariuszy Policji jest w takich sytuacjach podwójna" - kwituje całą sprawę podkomisarz Mroczkowski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.