Rosyjscy miliarderzy ustanawiają nowe rekordy. Samochody dla najbogatszej klienteli

Wielki SUV, piękne coupe czy majestatyczna limuzyna. Jeśli jest luksusowa, droga i cenionej marki to o sprzedaż nie trzeba się martwić w Federacji Rosyjskiej. Okazuje się, że w Rosji nie brakuje chętnych na używane luksusowe pojazdy. Rynek rośnie już siódmy rok z rzędu, a miliarderzy ustanawiają kolejne rekordy. Oto, co szczególnie upodobali sobie najbogatsi Rosjanie. Pod względem uczuć są wyjątkowo stali i konsekwentni.

Gdzieś trzeba ulokować nadwyżkę rubli, juanów czy rupii. W przypadku zamożnych mieszkańców Federacji Rosyjskiej oznacza to m.in. inwestycje w luksusowe samochody. Z najnowszego raportu Autostat wynika, że liczba chętnych na kupno na Wschodzie dalej rośnie. W 2023 r. rynek używanych aut dla bogaczy wzrósł o 13 proc. Po raz pierwszy w historii w ciągu roku zarejestrowano ponad 2 tys. najdroższych pojazdów. Nowy rekord to 2184 zarejestrowane limuzyny czy sportowe dzieła sztuki. Na dodatek cały segment pnie się w górę już siódmy rok z rzędu.

Zobacz wideo Coś specjalnego z portfolio Mercedesa? Maybach klasy S 580 to model dla bardzo wymagających klientów [AUTOPROMOCJA]

Choć rynek rośnie to jednak preferencje się nie zmieniają. Bogaci Rosjanie cenią przede wszystkim brytyjską i włoską motoryzację. Stąd w czołówce takie marki jak Bentley, Rolls-Royce czy Maserati. Szczególnie to widać w statystykach najchętniej rejestrowanych modeli. W pierwsze piątce aż trzy to pojazdy z Wielkiej Brytanii. W zestawieniu marek udział Bentleya sięgnął zaś aż 44 proc. Sporo!

Najchętniej kupowane luksusowe modele używanych samochodów w Rosji w 2023 r.

 1. Bentley Continental GT – 503 szt.
 2. Maserati Levante – 214 szt.
 3. Bentley Bentayga – 191 szt.
 4. Bentley Continental Flying Spur – 187 szt.
 5. Lamborghini Urus – 141 szt.

Ulubieńcem rosyjskich miliarderów jest wciąż luksusowe coupe (dostępne także jako kabriolet GTC) Continental GT. Najnowsza wersja (to już trzecia generacja) zadebiutowała w 2018 r. i jest mocno spokrewniona z Porsche Panamera. Nabywcy mają do wyboru jeden z dwóch silników. Podstawowym źródłem napędu został benzynowy V8 o pojemności 4 litrów i mocy 550 KM. Na drugim końcu skali znajduje się słynne benzynowe W12 (6 litrów pojemności) o mocy 635-659 KM i 900 Nm momentu obrotowego. Bez względu na silnik zawsze do wykorzystania jest napęd na wszystkie koła, co w rosyjskich warunkach nie jest bez znaczenia.

Najchętniej kupowane marki używanych samochodów w Rosji w 2023 r.

 1. Bentley – 965 szt.
 2. Maserati – 425 szt.
 3. Rolls-Royce – 398 szt.
 4. Lamborghini – 212 szt.
 5. Ferrari – 133 szt.
 6. Aston Martin – 51 szt.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.