Audi skradzione w piątek zostało odzyskane w sobotę. Interpol już go poszukiwał

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Medyce obywatela Rumunii, który podróżował Audi A6 Avant. Kontrola pojazdu ujawniła, że samochód dzień wcześniej został skradziony na terytorium Czech.

Pracownicy Straży Granicznej w swojej codziennej pracy ustalają m.in. legalność pochodzenia kontrolowanych pojazdów, którymi zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy przekraczają granicę RP. W minionym 2023 roku strażnicy tylko z województwa podkarpackiego odzyskali 101 pojazdów pochodzących z nielegalnego źródła oraz ponad 800 części ze skradzionych aut. Ich łączna szacunkowa wartość wynosi ponad 9,4 mln złotych.

Audi A6 Avant poszukiwane przez Interpol

Od początku 2024 roku strażnicy z Podkarpacia odzyskali już 16 kradzionych pojazdów o łącznej szacunkowej wartości przekraczającej 1,8 mln złotych. O kolejnym takim aucie poinformowali funkcjonariusze z Medyki. 27 stycznia odzyskali Audi A6 Avant z 2019 roku prowadzone przez 29-letniego obywatela Rumunii. Auto poszukiwane przez czeskie służby wykryto podczas kontroli podróżnych wyjeżdżających z Polski. Weryfikacja danych kombi klasy premium wykazała, że Audi zostało skradzione na terenie Czech zaledwie dzień wcześniej i widnieje w bazie Interpolu.

Strażnicy zatrzymali Rumuna i zabezpieczyli Audi o szacunkowej wartości 150 tys. zł. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą policjanci. Jaki los czeka obcokrajowca? Najczęściej w takich sprawach zatrzymanym osobom stawiane są prokuratorskie zarzuty nabycia lub pomocy w zbyciu albo przyjęcia rzeczy uzyskanej za pomocą czynu zabronionego, co podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. O kradzieżach pojazdów więcej piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Ponad 2,25 mln pojazdów odprawionych na podkarpackiej granicy

W minionym 2023 roku w województwie podkarpackim strażnicy BOSG odprawili łącznie ponad 2,25 mln środków transportu. Ze względu na specyfikę i połączenie z autostradą najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej - ok. 848 tys. W Medyce było to 793 tys., w Budomierzu 327 tys., a w Krościenku 216 tys. Nowym elementem był punkt odpraw samochodów ciężarowych bez ładunku uruchomiony w miejscu powstającego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Odprawiono tam ponad 52 tys. ciężarówek.

Zobacz wideo Kradł auta metodą na lawetę. Odzyskano sześć pojazdów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.