Wymiana prawa jazdy to obowiązek. Kto musi to zrobić jeszcze w 2023 r.? Spójrz w "11"

Do końca roku został jeszcze niecały miesiąc. Kto musi jeszcze w grudniu wymienić prawo jazdy? Sprawdzamy.

Jako że w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, to każdy kierowca będzie musiał je w końcu wymienić. Co więcej, do urzędu będą musieli się udać także ci, którzy dostaje bezterminowe prawko, ale do wielkiej akcji wymiany zostało jeszcze sporo czasu. Kiedy w ogóle trzeba zmienić prawo jazdy i kto musi to zrobić jeszcze w 2023 r.? Wybraliśmy kilka najpopularniejszych przypadków.

Zobacz wideo

Wymiana prawa jazdy. Mija termin ważności

Najczęściej prawo jazdy trzeba wymienić z najbardziej oczywistego powodu - kiedy mija data ważności naszych uprawnień. Gdzie to sprawdzić? Po prostu weźcie swoje prawo jazdy i je odwróćcie. Z tyłu znajduje się cała rozpiska możliwych do zdobycia w Polsce kategorii. Rubryka o numerze 9 to dana kategoria, w dziesiątce zobaczycie, kiedy zdobyliście uprawnienia, a w "11" do kiedy wasze prawo jazdy jest ważne. Jeśli zbliżacie się do tej daty, to nie ma co zwlekać.

Prawo jazdy w przypadku wygasającej daty ważności warto wymienić wcześniej. Na nowy dokument trzeba bowiem poczekać nawet dwa tygodnie, a wcześniej kierujący musi się jeszcze udać do lekarza orzecznika. Lepiej zatem rozpocząć procedurę nawet na miesiąc przed wygaśnięciem wcześniejszych uprawnień.

Za spóźnienie się z wymianą prawka, czeka naprawdę bardzo dotkliwy mandat. Policjant potraktuje was jakbyście po prostu nie mieli uprawnień (w końcu wygasły) i wlepi mandat w wysokości aż 1500 złotych.

Kiedy jeszcze trzeba wymienić prawo jazdy?

  • Wspomnieliśmy o terminie ważności. To główny i najczęstszy powód wymiany prawa jazdy. Aktualnie polskie urzędy wydają prawka maksymalnie na 15 lat. W przypadku problemów ze zdrowiem kierowca może otrzymać prawo jazdy na krócej.
  • Mija termin ważności jedne konkretnej kategorii prawa jazdy.
  • Kierowca lub kierowczyni zmienia nazwisko.
  • Zgubiliśmy lub zniszczyliśmy prawo jazdy.

Nie trzeba za to zmieniać prawa jazdy, kiedy zmieniamy adres zamieszkania lub zameldowania. W nowym wzorze dokumentu nie ma nigdzie adresu, nie jest więc konieczne udawanie się do urzędu.

Bezterminowe prawo jazdy. Czy trzeba je wymienić w 2023 r.?

Nie. Jeśli nie zaszła któraś z powyższych okoliczności, to kierowcy z bezterminowym prawem jazdy mają jeszcze sporo spokoju. Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy.

Wymiana prawa jazdy - koszty, cena

Na pełną cenę wymiany prawa jazdy składają się trzy rzeczy. Po pierwsze sam dokument. W urzędzie trzeba zapłacić 100 złotych. Do wniosku trzeba dołączyć aktualne zdjęcie. Jeśli go nie macie, to dochodzi kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. A to nie koniec. Uzyskanie orzeczenia lekarskiego z kolei wymaga prywatnej wizyty u lekarza orzecznika. Ta zostanie wyceniona na 200 zł. W sumie koszt wymiany prawa jazdy może więc przekroczyć 300 złotych.

Więcej o: