Za diesla już dziękujemy. Straż Graniczna inwestuje w benzynowe Seaty Ateca

Myślisz, że Straż Graniczna korzysta tylko z terenowych toyot land cruiser, hilux czy jeepów wrangler? Nic bardziej błędnego. W ramach najnowszego przetargu aż 110 samochodów patrolowych dostarczy hiszpański Seat. Pierwsza partia popularnych SUV trafiła już do jednostek.

Z jakich samochodów korzysta polska Straż Graniczna (SG)? Zwykle kojarzona jest ze znakomitymi brytyjskimi land-roverami defender. To jednak nie wszystko. Do służbowej floty trafiły także jeepy wrangler, toyoty land cruiser, hilux i corolla czy mitsubishi pajero. W barwach Straży Granicznej jeżdżą także dostawcze citroeny i renault, fordy ranger, mercedesy sprinter, ople astra, skody superb czy elektryczne renault zoe. Flota aut jest bogata a w przetargach wygrywają kolejne marki, co może być sporym wyzwaniem z perspektywy np. serwisowania pojazdów różnych firm.

Jeep Wrangler Sahara Straż GranicznaJeep Wrangler Sahara Straż Graniczna Straż Graniczna

Nowe Toyoty Land Cruiser zakupione przez Straż GranicznąNowe Toyoty Land Cruiser zakupione przez Straż Graniczną Straż Graniczna

Zobacz wideo Goodwood Festival of Speed - wizyta na jednej z najlepszych imprez motoryzacyjnych na świecie [AUTOPROMOCJA]

Pora na kolejną markę w parku aut służbowych Straży Granicznej. Duży przetarg na 110 samochodów patrolowych (program modernizacji Policji Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025) wygrał hiszpański Seat (umowa o wartości ponad 17 mln zł). Producent dostarczył już pierwszą partię, która uzupełni flotę Nadbużańskiego oddziału SG. W ceremonii przekazania pojazdów wzięli udział przedstawiciele MSWiA oraz Komendy Głównej Straży Granicznej.

Czym będą jeździć funkcjonariusze? Seat dostarczył popularne SUV-y Ateca. Co ciekawe nie zdecydowano się na wersje wysokoprężne tylko benzynowe 1,5 TSI o mocy 150 KM. W wyposażeniu uwzględniono pełne oświetlenie LED, skrzynię automatyczną DSG, 7 poduszek powietrznych czy funkcję zmiany trybu jazdy. Auta zostaną wykorzystane nie tylko do nadzoru granicy z Białorusią, Rosją i Ukrainą.

Straż Graniczna planuje także wykorzystać auta do innych zadań. Zdawkowo wspomniano o nich w krótkiej notce dla prasy. „Nowe samochody patrolowe umożliwią efektywne wykonywanie zadań także w rejonach oddalonych od bezpośredniej linii granicy państwowej" – czytamy w komunikacie nadbużańskiej jednostki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.