Zakaz wjazdu do Polski samochodem osobowym zarejestrowanym w Rosji już działa

Od niedzieli 17 września obowiązuje zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Dotyczy to wszystkich aut, zarówno tych prywatnych, jak i wykorzystywanych komercyjnie, niezależnie od tego, czy właścicielem jest Rosjanin, czy też obywatel innego państwa.

Na drogowych przejściach granicznych w Polsce obowiązuje nowy zakaz, który jest powiązany z wytycznymi Komisji Europejskiej. To element sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i jej obywateli w związku z atakiem zbrojnym tego państwa na Ukrainę. Od niedzieli 17 września 2023 r. nie można wjechać do Polski samochodem osobowym zarejestrowanym w Rosji, ani wwieźć takiego pojazdu na terytorium RP. Więcej wiadomości na temat sytuacji na polskiej granicy znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zakaz wjazdu aut z Rosji na teren Polski i Unii Europejskiej

Zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi, jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji. Decydujące są tablice rejestracyjne. O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy bowiem fakt zarejestrowania go w tym państwie. Zakaz obowiązuje niezależnie od tego, na jak długo samochód miałby zostać wwieziony na teren UE.

Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza Unii Europejskiej, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone, nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

- komunikuje Straż Graniczna.

Zobacz wideo W dziupli rozbierali ukradzionego japońskiego SUV-a. Wtedy z wizytą wpadła policja
Więcej o: