Gdzie jest droga "za milion dolarów"? Kierowcy nie wspominają przejazdu najlepiej

W piosence AC/DC pojawia się "Highway to hell", książce Stephena Kinga "Quicksilver Highway", a my dziś porozmawiamy o Million Dollar Highway. Milion dolarów kojarzy się dobrze. Przejazd tą trasą już mniej. A wszystko z uwagi na stopień trudności trasy.

Ciekawostki dotyczące dróg świata znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Słowa "milion dolarów" budzą wyjątkowo dobre skojarzenia. Taka kwota pozwala na zakup domu, supersamochodu, wycieczki dookoła świata albo tego wszystkiego jednocześnie. Nie ma się zatem co dziwić, że Million Dollar Highway budzi tak duże zainteresowanie wśród kierowców.

Zobacz wideo 13 tysięcy złotych mandatu i 28 punktów karnych dla motocyklisty

Gdzie znajduje się Million Dollar Highway?

Gdzie znajduje się autostrada za milion dolarów? To fragment drogi US 550 rozciągnięty między miejscowościami Silverton i Ouray w stanie Kolorado w USA. Przejazd liczy zaledwie 40 km. Stanowi zatem zaledwie jedną dwunastą całej długości pięćset pięćdziesiątki. Czemu zatem Million Dollar Highway jest tak kluczowe? Powodów jest kilka. A pierwszym i podstawowym są malownicze widoki. Asfalt przecina góry San Juan. Kierujący raz jedzie doliną, a czas wspina się na górskie zbocza. Najwyższy punkt poprowadzony jest przez szczyt Przełęczy Czerwonej. To oznacza przejazd na wysokości blisko 3360 m n.p.m. To blisko 1000 metrów więcej niż liczą polskie Rysy.

Million Dollar Highway powstała w 1880 r. Służyła do transportu złota

Przejazd autostradą za milion dolarów jest naprawdę trudny. Na trasie nie brakuje mocnych zjazdów, zakrętów ułożonych w serpentyny, przejazdów nad przepaścią drogą niezabezpieczoną barierami czy punktów zagrożonych lawinami. Trudny jest jednak nie tylko przejazd samochodem tym szlakiem. Jeszcze trudniejsze było jego zbudowanie. Zwłaszcza że pierwsze nitki powstały pod koniec XIX wieku. Wtedy budowniczowie nie mieli do dyspozycji maszyn czy zaawansowanej technologii. Większość prac była wykonywana ręcznie.

Trasa została oddana do użytkowania w roku 1880 jako płatny odcinek. Autorem i właścicielem przejazdu był Otto Mears. Droga powstała po to, aby osoby wydobywające w górach złoto i inne minerały mogły transportować urobek i materiały konieczne do jego wydobycia. Przebudowa przejazdu miała miejsca już w XX wieku, a konkretnie w roku 1920. To wtedy nadano jej kształt, który zachowała do tej pory.

Million Dollar HighwayMillion Dollar Highway Mike McBey/Wikimedia

Skąd wzięła się nazwa Million Dollar Highway?

Zapierające dech w piersiach widoki? To prawda. Tylko czy są one warte miliona dolarów? To pytanie, które – jak nietrudno się zorientować – odnosi się do etymologii nazwy tej drogi. Prawda jest jednak taka, że nie wiadomo czy trasa zawdzięcza swoją nazwę walorom krajobrazu. Generalnie ciężko jest precyzyjnie powiedzieć, skąd ta się wzięła. Teorii jest sporo. Na pierwszy plan szczególnie wybijają się trzy.

  1. Lokalni mieszkańcy żartują sobie, że nazwa Million Dollar Highway wzięła się stąd, że nawet za milion dolarów nie chcieliby pokonać tej trasy samochodem. Momentami jest tak ekstremalnie trudna.
  2. Million Dollar Highway może się odnosić również do faktu, że budowa każdej mili tego szlaku kosztowała równy milion dolarów.
  3. Nazwa mogła być też związana z tym, że początkowo trasą transportowano urobek zawierający złoto. Być może droga "do złota" została nazwana w taki sposób, aby podkreślić ten fakt.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.