M2 Bradley kończy służbę. Niemcy szykują nowy wóz bojowy dla U.S. Army

Amerykańska armia szuka następcy bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Wóz, który służył piechocie podczas wojen w Zatoce Perskiej, wciąż ma zastosowanie bojowe. Korzystają z niego ukraińscy żołnierze podczas wojny z Rosją. Tymczasem U.S. Army powoli kończy przygotowania do wyboru następcy. Wśród nich jest konstrukcja z Niemiec.

Amerykanie szykują się do wymiany bojowych wozów piechoty. Dotychczas używany M2 Bradley, który trafił m.in. na ukraiński front, wkrótce doczeka się następcy. W pięcioetapowym programie na pojazd OMFV są już finaliści. Wśród nich niemiecki Rheinmetall w ramach konsorcjum Team Lynx (Allison, Anduril, L3Harris, Raytheon, Textron). 

Zobacz wideo Ducati Scrambler Next-Gen Icon - coś więcej, niż motocykl [autopromocja]

W finalnych etapach projektu na załogowy bojowy wóz piechoty (OMFV - Optionally Manned Fighting Vehicle) powstanie kilkanaście prototypów (zależnie od firmy U.S. Army otrzyma od siedmiu do jedenastu pojazdów z prototypowej serii). Co ciekawe, w przypadku konsorcjum Rheinmetall nie uwzględniono europejskich zakładów. Niemcy przygotują swoje bojowe wozy piechoty w zakładach Textron w Luizjanie. Znamienne, że zanim powstaną, Amerykanie już wprowadzili pierwsze zmiany. Program OMFV przemianowano bowiem na XM30 Mechanized Infantry Combat Vehicle.

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Rheinmetall/Pressebox

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Rheinmetall/Pressebox

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Rheinmetall/Pressebox

Węgry pierwszym klientem

Według Defence24 Niemcy dostarczą nowe opancerzone bojowe wozy piechoty na bazie modułowego pojazdu KF41 Lynx (jedną z kluczowych różnic jest kadłub zmodyfikowany zgodnie z amerykańskimi wymogami). To konstrukcja sprzed zaledwie kilku lat (projekt z 2015 r.), która powoli zdobywa klientów. Ponad 200 egzemplarzy zamówiła armia Węgier (pierwsza dostawa miała miejsce w październiku 2022 r.). Na liście potencjalnych klientów wskazuje się Grecję, Irak, Rumunię czy Ukrainę. Lynx ma szanse także na karierę w amerykańskiej armii.

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Marcus Jacobs/Rheinmetall/Pressebox

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Rheinmetall/Pressebox

Bojowy wóz piechoty LynxBojowy wóz piechoty Lynx Rheinmetall/Pressebox

Lynx może pomieścić do ośmiorga żołnierzy (oraz trojga członków załogi). W przypadku wersji dla U.S. Army Defence24 wspomina o wariancie dwa plus sześć (dwoje członków załogi i sześcioro żołnierzy desantu). Uzbrojenie stanowi armata kalibru 50 mm w bezzałogowej wieży, karabiny maszynowe 7,62 mm i 12,7 mm oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (na pierwszych prototypach instalowano Spike-LR).

Na rozstrzygnięcie postępowania jeszcze poczekamy. Zwycięzcę poznamy dopiero za kilka lat (najprawdopodobniej 2027 r.), a pierwsze dostawy do jednostek armii amerykańskiej będą realizowane dopiero pod koniec obecnej dekady.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.