W Piasecznie powstanie wyjątkowe rondo "T". Przez środek pojedzie kolejka wąskotorowa

Na zbiegu ulic Sienkiewicza i Dworcowej w podwarszawskim Piasecznie wkrótce powstanie nowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Będzie mieć ciekawy kształt, a ruch zostanie rozdzielony w wyjątkowy sposób.

W Polsce są ronda w kształcie ósemki, psiej kości oraz jeszcze inne. Piaseczyński starosta Cezary Gut jst dumny z ronda, które ma wkrótce powstać na skrzyżowaniu dwóch ulic w Piasecznie. Powinno rozwiązać kilka problemów drogowych jednocześnie i usprawnić ruch na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Dworcowej w tym mieście. Pisze o tym portal piasecznonews.pl.

Zobacz wideo O krok od tragedii. Potrącił pieszego z dzieckiem

Więcej informacji o budowie nowych dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co nietypowego będzie w rondzie, którego plan zdradził starosta? Przede wszystkim będzie miało kształt litery T. Większość skrzyżowań o ruchu okrężnym, które łączą dwie ulice, ma kształt litery Y. Tu odmienną konfigurację drogową wymusiła obecność torów Piaseczyńskiej Kolejki Wąskotorowej, zwaną grójecką. Linia została otwarta w 1914 roku. Obecnie jeździ na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno i przede wszystkim pełni rolę atrakcji turystycznej.

Po zbudowaniu nowego ronda tory kolejowe będą biegły przez jego środek, dlatego skrzyżowanie dodatkowo zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną, która wstrzyma samochodowy ruch, gdy torami będzie przejeżdżał pociąg. Ponieważ dzieje się to tylko kilka razy w tygodniu  (raz dziennie w weekendy i święta), nie powinno wywoływać problemów komunikacyjnych.

To nie koniec atrakcji na nowym rondzie w Piasecznie. Wyjazd z ul. Dworcowej w kierunku centrum Piaseczna oraz pobliskiego Zalesie będzie miał dwa pasy ruchu (w prawo i w lewo), natomiast przejazd od strony Zalesia do centrum miasta ul. Sienkiewicza będzie możliwy osobnym pasem, który omija rondo. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli ustępować pierwszeństwa pojazdom, które się na nim znajdują. Żeby uspokoić w tym miejscu ruch, fragment drogi koło przystanku autobusowego będzie lekko wyniesiony i pokryty inną nawierzchnią, co sprawi, że kierowcy tam zwolnią.

Nietypowo zaprojektowane ronda, takie jak to, które jest planowane w Piasecznie, zazwyczaj wynikają z potrzeby sprawnego rozwiązania ruchy przy nietypowym układzie szlaków komunikacyjnych: ulic, torów, przejść dla pieszych itp. Na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z Dworcową często tworzą się korki samochodów skręcających w prawo w stronę Zalesia oraz w przeciwnym. Tam zator tworzą kierowcy wracający do Warszawy, którzy chcą ominąć centrum Piaseczna. Rondo T powinno usprawnić ruch w tym miejscu, jednak na jego powstanie trzeba jeszcze trochę poczekać. Piaseczyńskie starostwo dopiero ogłosiło przetarg na jego wykonanie i szuka wykonawcy przebudowy. Termin jego ukończenia ma zostać określony we wrześniu br. po jego wyłonieniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.