Akcje wymierzone w polskich szybkich i wściekłych. Policja podzieliła się wynikami

Kierowcy pozwalający sobie na zbyt dużo w ruchu drogowym, driftujący oraz organizujący nielegalne wyścigi, nie mogą czuć się bezkarnie. Policjanci w całej Polsce walczą z amatorami szybkiej jazdy i prowadzą cykliczne działania mające na celu niedopuszczanie do ulicznych starć zmotoryzowanych. Jakie są rezultaty takich akcji? Policja podała wyniki.

Policjanci ruchu drogowego każdego dnia kontrolują tysiące kierowców, którzy brawurowym zachowaniem na drogach stwarzają realne zagrożenie dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Jak wynika z danych udostępnionych przez Policję, przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom i generowanym przez nie niebezpiecznym sytuacjom drogowym, a także interweniowanie w miejscach, gdzie może dochodzić do organizacji prób ścigania się, przynosi rezultaty. Więcej o policyjnych akcjach piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyniki policyjnych akcji mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom (w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku):

  • 8234 kontrole pojazdów
  • 9106 wylegitymowanych osób
  • 5160 ujawnionych wykroczeń
  • 1964 przekroczeń dopuszczalnej prędkości
  • 90 zatrzymanych praw jazdy
  • 846 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych
  • 11 728 kierujących poddanych badaniu trzeźwości
  • 643 kierujących poddanych badaniu na obecność środka odurzającego
  • 29 kierujących będących po spożyciu alkoholu
  • 3 kierujących będących pod wpływem działania środka działającego podobnie do alkoholu

Tak policjanci pozyskują informacje o spotkaniach kierowców

W wyniku cyklicznie prowadzonych działań przez funkcjonariuszy różnych pionów, mundurowym udaje się pojawiać w miejscach niebezpiecznych rywalizacji na drogach publicznych. Stróże prawa także pojawiają się na nielegalnych zlotach i zjazdach właścicieli pojazdów, gdzie reagują na rażące manewry samochodowe, które mogły zagrozić uczestnikom tego wydarzenia. Skąd policjanci wiedzą o takich spotkaniach? W swojej pracy monitorują fora i portale społecznościowe, gdzie pojawiają się informacje o planowanych zebraniach czy nielegalnych wyścigach. Pomocne są także zgłoszenia nadsyłane przez zaniepokojonych ludzi. 

Jak poinformować o nielegalnych wyścigach

Informacje o nielegalnych wyścigach można zgłaszać anonimowo. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112. Jeśli zjawisko organizacji wyścigów w danym miejscu się powtarza, można takie zgłoszenie zamieścić w internetowej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zobacz wideo 42-letni kierowca Bentleya pędził 243 km
Więcej o: