Drogi nad polskim morzem. GDDKiA podaje "newralgiczne punkty". M.in. A1, S3 i DK11

Wakacyjna wyprawa nad polskie morze? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych przygotowała przydatną rozpiskę dróg, na których natężenie ruchu jest największe. Warto je omijać albo nie jechać w godzinach szczytu.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl. Wakacje to zawsze wzmożony ruch na polskich drogach. Wielu Polaków wsiada w samochód i całą rodziną jedzie nad polskie morze. GDDKiA podaje, że na S3 w rejonie Goleniowa tydzień temu w sobotę zmierzono 65 tysięcy pojazdów na dobę. Normalnie, poza sezonem jeździ ich... 25-30 tysięcy. Na autostradzie A1 na południe od Gdańska poza sezonem na dobę jeździ 20-30 tys. pojazdów, w weekend wakacyjny to nawet 46 tysięcy aut. Gdzie można się spodziewać korków?

Drogi na polskim morzem. Gdzie problemy w województwie pomorskim?

Nikogo chyba nie zdziwi, że z pomiarów GDDKiA wynika, że godziny poranne (7-9) i popołudniowe (15-18) to najbardziej newralgiczne pory dnia. Dyrekcja ostrzega przede wszystkim przed wjazdem do Trójmiasta ze względu na przebudowę węzła Gdańsk Południe (budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej).

Drogowcy na innym odcinku przy Trójmieście starają się nie utrudniać kierowcom wakacji. W przypadku węzłów Gdańsk Osowa - Gdańsk Owczarnia utrudnienia występuję wyłącznie w dni robocze w godzinach nocnych (19-5), co jest spowodowane budową ekranów akustycznych. Poza tymi godzinami ruch odbywa się w normalnym przekroju 2x2 w każdym kierunku.  

Drogi na polskim morzem. Gdzie problemy w województwie zachodniopomorskim?

GDDKiA jako "newralgiczne punkty" wymienia przede wszystkim trzy miejsca:

  • Najbardziej obciążona ruchem w regionie jest droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. W weekendy wolniejszy ruch jest więcej niż pewny. Największe korki robią się w piątek popołudniu i w sobotę między 10 a 15. Jeśli chcecie wracać w niedzielę, to w korkach staniecie między 11 a 16. Dyrekcja podaje, że poza tymi godzinami ruch staje się płynny.
  • Druga droga to DK11 nad morze. Największe utrudnienia to Bobolice i przejazd przez Koszalin. Weekend to pewne zatory. GDDKiA komentuje, że za rok będzie lepiej. Jeszcze w tym roku zostanie oddana do ruchu S11 Koszalin-Bobolice. 
  • Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście - Troszyn, trwa budowa ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3. Występują utrudnienia związane z robotami i w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność. Organizacja ruchu na tym odcinku będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniała. 
Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4

GDDKiA w swoim "morskim" komunikacie dorzuciła jeszcze krótką informację o województwie wielkopolskim. Dyrekcja wskazuje przede wszystkim na drodze krajowej nr 11. Ze spowolnieniem ruchu jak również lokalnymi zatorami trzeba się liczyć w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborniki Wielkopolskie, Ujście, Jastrowie oraz Szczecinek. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.