O włos od potrącenia pieszego i psa na przejściu dla pieszych w Katowicach

70-letni mieszkaniec Katowic na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem dla pieszych. Prawie potrącił pieszego i jego czworonoga. Mężczyzna odskoczył w ostatniej chwili.

Zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych obowiązuje wszystkich zmotoryzowanych. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Nieuwaga lub świadome lekceważenie zasad panujących w obszarze przejść dla pieszych może kosztować kogoś utratę zdrowia lub życia. W sytuacji bezpośredniego kontaktu pojazdu z pieszym, konsekwencje takiego zdarzenia bywają niejednokrotnie tragiczne w skutkach. O niebezpiecznych sytuacjach na drogach piszemy na Gazeta.pl.

Nagranie wykroczenia trafiło na policyjną skrzynkę

Do bulwersującego zachowania kierowcy Fiata Punto doszło jakiś czas temu w Katowicach na ulicy Mikołowskiej. Zmotoryzowany przejechał przez oznakowane przejście dla pieszych w momencie, kiedy inny kierujący zatrzymywał się przed pasami w celu przepuszczenia pieszego idącego z czworonogiem. Pieszy w ostatniej chwili odskoczył na bok pociągając psa, chroniąc w ten sposób siebie oraz czworonoga. Sytuacja zarejestrowana została kamerką zainstalowaną w aucie.

Fiat pojechał dalej, a świadek film dokumentujący to zderzenie przesłał na policyjną skrzynkę mailową o wymownej nazwie "Stop agresji drogowej". Funkcjonariusze prowadzący postępowanie w tej sprawie dotarli do osoby odpowiedzialnej za popełnienie wykroczenia. Piratem drogowym okazał się 70-latek, który przyznał się do winy. Katowiczanin za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym ukarany został mandatem w wysokości 2500 zł, a na jego konto trafiło 15 punktów.

Zobacz wideo O włos od potrącenia pieszego i psa na pasach

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Przypominamy, że zbliżając się do obszaru z zebrą, kierujący powinien jechać z taką prędkością, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub na nie wchodzącego. Pieszy natomiast powinien mieć świadomość, że kierujący nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania pojazdu w miejscu, dlatego przed przekroczeniem jezdni obowiązkowe jest upewnienie się, że nie wchodzi się bezpośrednio przed jadący pojazd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.