Niemcy będą lepiej płacić Polakom. Wzrost wynagrodzeń w Volkswagen Poznań

Spółka Volkswagen Poznań zatrudniająca ponad 11 tys. osób, będąca obecnie największym producentem samochodów w Polsce, ogłasza podwyżkę wynagrodzeń. Pracownicy wielkopolskich zakładów będą lepiej zarabiać dzięki zawartemu porozumieniu.

Zarząd spółki Volkswagen Poznań oraz komisja zakładowa NSZZ Solidarność zakończyły rozpoczęte 20 marca br. negocjacje płacowe. Ich wynikiem jest porozumienie, w myśl którego pensje pracowników Volkswagen Poznań wzrosną od 1 lipca br. o 8,2 proc., a od stycznia 2024 r. o kolejne 4,5 proc. od podwyższonej już podstawy wynagrodzenia. Łącznie licząc oznacza to wzrost wynagrodzeń o 13,1 proc. Od 1 lipca pracownik na start otrzyma 5450 złotych brutto plus dodatki. Dodatkowo pracownicy otrzymają bonusy w łącznej wysokości 10 000 złotych - 6000 złotych brutto w czerwcu br. oraz 4000 złotych brutto w lutym roku następnego.

W porozumieniem utrzymano pozostałe składniki wynagrodzeń. Z majową pensją w tym roku pracownicy odbiorą także bonus wakacyjny w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, a w grudniu bonus świąteczny do 70 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Podtrzymano także premie miesięczne, premie roczne, dodatki nocne, zwaloryzowane dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Wyższe płace mają także wpływ na wyższą kwotowo składkę na PPE, która wynosi 3,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia całkowitego.

Poprzednie porozumienie płacowe zawarliśmy ze stroną związkową pod koniec 2021 roku. Porozumienie to miało obowiązywać do końca 2023 roku, ale ze względu na obecną sytuację gospodarczą, postanowiliśmy, że ponownie do stołu negocjacyjnego zasiądziemy już teraz. Chcemy w ten sposób podkreślić, że w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości, najważniejszym dla nas celem pozostaje utrzymanie atrakcyjności Volkswagen Poznań jako pracodawcy, motywacja naszych pracowników oraz zabezpieczenie ciągłości produkcji i zachowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa

 – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

Inflacja i niepewność gospodarcza na całym świecie dają się we znaki całemu społeczeństwu. Tym bardziej właśnie teraz musimy walczyć o prawa pracowników. Poziom podwyżek, który osiągnęliśmy w tych negocjacjach może nie w 100 proc., ale w jakimś stopniu jednak rekompensuje tą sytuację. Cieszymy się jako strona związkowa z osiągniętego porozumienia płacowego, ale również z gwarancji utrzymania miejsc pracy do końca 2024 roku. Wierzę, że cały ten pakiet da większe bezpieczeństwo finansowe i zatrudnienia w tych niepewnych czasach

– powiedział Piotr Olbryś, Przewodniczący NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań.

Porozumienie dodatkowo gwarantuje utrzymanie zatrudnienia dla 8500 pracowników stałych do końca 2024 roku. Zawarto również zapis o elastyczności czasu pracy. Zawarte porozumienie płacowe obowiązuje do 31 grudnia 2024 r. Więcej o polskich fabrykach piszemy na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.