Volkswagen Poznań wyprodukował cztery miliony samochodów. Zajęło to 30 lat

W 2023 roku minie 30 lat od momentu rozpoczęcia produkcji samochodów marki Volkswagen w Poznaniu. Od roku 1993 wielkopolskie zakłady opuściły już cztery miliony pojazdów. Obecnie spółka jest największym producentem samochodów w Polsce.

Spółka Volkswagen Poznań rozpoczęła swą działalność w stolicy Wielkopolski wiosną 1993 roku, a w grudniu wystartowała z wytwarzaniem samochodów. Od tego czasu, z jej hal montażowych i taśm produkcyjnych zarówno w Poznaniu, jak i we Wrześni, wyjechały cztery miliony samochodów.

W 1993 roku uruchomiono montaż w systemie SKD najpierw Volkswagena Transportera, a później m.in. Skody Octavii, Skody Fabii, Volkswagena Passata, czy Volkswagena Polo. Przełom nastąpił w roku 2003, gdy po modernizacji zakładu uruchomiono w nim pełną produkcję w systemie CKS Volkswagena Transportera T5 oraz Volkswagena Caddy.

Kolejny krok milowy w rozwoju spółki, to otwarcie w roku 2016 drugiej fabryki samochodów, w Białężycach koło Wrześni, w której, również jako jedynym zakładzie na świecie, powstaje Volkswagen Crafter, czy kamper Volkswagen Grand California.

Jubileuszowym, czteromilionowym egzemplarzem jest Volkswagen Caddy piątej generacji. Napędza go silnik 2.0 litra o mocy 90 kW. Auto wyposażone jest m.in. w 7 biegową automatyczną skrzynię biegów DSG, skórzaną multifunkcyjną kierownicę z łopatkami do zmiany biegów, asystenta pasa ruchu, asystenta hamowania awaryjnego z wykrywaniem pieszych i rowerzystów, czujnik deszczu, kamerę cofania. Bogaty pakiet wyposażenia uzupełniają też zderzaki lakierowane w kolorze nadwozia, obręcze kół ze stopów lekkich, czarne relingi dachowe czy dodatkowy pakiet akustyczny.

Więcej ciekawych wiadomości na temat motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Test kultowego Volkswagena California
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.