Najstarsza autostrada w kraju zostanie zmodernizowana jeszcze w 2023 r. Kierowcy na to czekali

Autostrada A4 jest aktualnie modernizowana. Prace trwają już na dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych w woj. opolskim, a na trzecim właśnie się rozpoczęły. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad obiecuje, że przebudowa zakończy się jeszcze przed zimą.

Autostrada A4 to nie tylko jedna z najstarszych autostrad w Polsce, ale również jedna z najbardziej obleganych. Do tej pory spory problem dla ruchu tranzytowego stanowiły przestarzałe parkingi. Nie chodziło tylko o ich infrastrukturę, ale także zbyt małą liczbę miejsc parkingowych. Drogowcy obiecują, że sytuacja w obu kwestiach ma poprawić się jeszcze w tym roku.

Modernizacja MOP na A4 za blisko 18 mln zł

Na MOP-ie Jankowice Wielkie, Prószków oraz Przysiecz liczba miejsc parkingowych zwiększy się o 20 miejsc. Jednak na tym się nie zakończą prace. Kierowcy i pasażerowie będą mieli do dyspozycji zmodernizowane budynki sanitariatów. Teren będzie oświetlony przy wykorzystaniu oszczędniejszych źródeł światła. Koszt tej inwestycji to 17,9 mln zł.

Więcej motoryzacyjnych nowości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na MOP-ie Jankowice Wielkie (przy jezdni w kierunku Wrocławia) rozpoczęto przebudowę dróg manewrowych, chodników, terenów zielonych oraz remont budynku sanitariatów. Na MOP-ie planowana jest także wymiana oświetlenia, instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła oraz ogrodzenia.

Zobacz wideo

Na MOP-ach Prószków i Przysiecz, położonych naprzeciwko siebie po obu stronach autostrady, których powierzchnia została powiększona, prace są najbardziej zaawansowane. Wykonawca przed rozpoczęciem sezonu zimowego niemal ukończył nowe drogi manewrowe i serwisowe. Do położenia została jeszcze tylko warstwa ścieralna. Wybudowano bądź przebudowano kanalizację deszczową, widoczne są już dodatkowe betonowe miejsca parkingowe. Wyremontowano też budynki sanitariatów, ułożono krawężniki oraz wymieniono dotychczasowe oświetlenie sodowe na ledowe.

Obecnie układana jest kostka betonowa na wyspach i chodnikach, trwa montaż ogrodzenia. Na obu MOP-ach ustawiono rampy do odśnieżana pojazdów ciężarowych, wokół których ułożona zostanie kostka brukowa.

Prace na tych MOP-ach obejmują także montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Wykonawca wykona również wiaty wypoczynkowe, humusowanie terenu, nasadzenia roślinności oraz oznakowania pionowe i poziome.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.