Volkswagen ID.2all jak Golf. Ale to nie jest Golf

Pora na samochód elektryczny dla ludu. Volkswagen chętnie porównuje nowe ID. 2all do Golfa, choć mimo plotek konsekwentnie obstaje przy nowym nazewnictwie. Najwyższy czas na pierwszy przednionapędowy samochód elektryczny Volkswagena. Trzeba będzie na niego jeszcze poczekać. W salonach pojawi się dopiero w 2025 r.

Nieco ponad 4 m długości. Tyle mierzy zupełnie nowy Volkswagen ID. 2all. Niemal tyle ile Golf trzeciej generacji. Niemal tyle samo ile najnowszy Volkswagen Polo. Określenie zupełnie nowy nie jest przy tym na wyrost. To bowiem pierwszy samochód elektryczny w obszernej gamie ID, który powstał na nowej platformie MEB Entry. Pierwszy z napędem na jedną oś - przednią. I pierwszy, który można podziwiać ze sporym wyprzedzeniem. Do salonów sprzedaży trafi dopiero za dwa lata. Produkcyjną wersję ujrzymy dopiero w 2025 r.

Zobacz wideo Emocje na prąd

Tańszy Volkswagen na prąd. Cena poniżej 25 tys. euro

Na co będziemy czekać? Przede wszystkim na kompaktowe auto elektryczne w cenie wyjściowej poniżej 25 tys. euro. I do tego zdolne pokonać nawet 450 km na jednym ładowaniu. I także dość efektywnie przyjmujące prąd. ID. 2all nie powinno irytować czasem oczekiwania przy ładowarce. Volkswagen obiecuje, że wystarczy zaledwie 20 min. by uzupełnić zasięg od 10 proc. do 80 proc. Pozostaje wierzyć na słowo.

Pozostaje wierzyć także w inne obietnice. "Przenosimy zalety Volkswagena: najwyższą jakość, najnowsze oprogramowanie i usługi cyfrowe do świata nowej mobilności. W centrum uwagi są tu zawsze potrzeby i wymagania naszych klientów" - podkreśliła Imelda Labbe odpowiedzialna w koncernie za sprzedaż, marketing i obsługę posprzedażną.

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all fot. Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all fot. Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all fot. Tomasz Okurowski

Niemcy wysłuchali głosów klientów i powrócili m.in. do wybranych elementów analogowego sterowania (m.in. regulacja głośności, pokrętło i przyciski w kierownicy), zmodyfikowali kontrowersyjną obsługę klimatyzacji (osobny panel z przyciskami) i uprościli menu pokładowego zestawu multimedialnego z ekranem o przekątnej 12,9". Nie szczędzili także na bezpieczeństwie. Na liście wyposażenia uwzględniono półautomatyczną jazdę Travel Assist, matrycowe światła IQ.Light czy automatyczne parkowanie Park Assist Plus z funkcją pamięci wybranych miejsc.

VW ID. 2allVW ID. 2all fot. Tomasz Okurowski

Volkswagen ID. 2all - zmieścisz duże paczki z marketu

W obecnych czasach producenci rzadko kiedy chwalą się możliwościami przewozowymi auta. Tymczasem nowy Volkswagen ID. 2all będzie się pozytywnie wyróżniać (2,6 m rozstawu osi i 1,81 m szerokości), co docenią użytkownicy zmagający się z transportem mebli czy długich przedmiotów (choćby drzwi kupione na promocji w markecie budowalnym). Okazuje się, że zmiana napędu (przedni zamiast tylnego) oznacza większy bagażnik (aż 440 l) oraz praktyczny 50 l schowek pod tylną kanapą (idealny na przechowywanie kabli lub toreb z zakupami). Przewidziano także składane oparcie fotela pasażera, by uzyskać przestrzeń ładunkową o długości aż 2,2 m (w sam raz na domowe drzwi czy paczki z elementami szafy do złożenia).

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all Tomasz Okurowski

Volkswagen ID.2allVolkswagen ID.2all Tomasz Okurowski

Choć na produkcyjną wersję Volkswagena ID. 2all poczekamy do 2025 r. to już znamy pierwsze dane techniczne. Napęd o mocy 226 KM wystarczy, by uzyskać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 7 s. Znana jest także prędkość maksymalna. Małym Volkswagenem pojedziemy nie szybciej niż 160 km/h. To wbrew pozorom niewiele mniej niż w przypadku wielu aut spalinowych.

Pierwsza jazda Volkswagenem ID.2all. Nie tak szybko!

Na pierwszą jazdę także trzeba będzie poczekać podobnie jak na okazję, by zajrzeć do wnętrza. Widoczny na zdjęciach prototyp ID. 2all to pierwszy ekspresowo zbudowany egzemplarz, który można było podziwiać tylko z zewnątrz. Na tle wcześniejszego konceptu ID. Life nowy ID.2all wygląda jak spokojny, wyważony, grzeczny wzorowy uczeń, który co roku otrzymuje świadectwo z czerwonym paskiem. Najwyraźniej styliści za wszelką cenę unikali kontrowersji, by stworzyć ponadczasowy projekt. I to projekt, który zapewne długo się nie zestarzeje, ale też i nie będzie wyróżniać się na ulicy. Łatwo przy tym o doszukanie się podobieństwa do Golfa pierwszej generacji (najłatwiej z tyłu po włączeniu świateł), a także Renault Clio (szczególnie tylna część profilu bocznego) czy Megane (bardzo duży rozstaw osi i szeroko rozstawione koła). Cóż, o stylistyczną rewolucję trudno szczególnie po wprowadzeniu pierwszych modeli Volkswagenów z rodziny ID.

Volkswagen ID. 2all to niejedyna nowość jaka pojawi się w salonach. Do 2026 r. pojawi się aż dziesięć nowych modeli. W planach jest Volkswagen ID.3 drugiej generacji, usportowiony ID.3 GTX oraz flagowy model ID.7 i kompaktowy SUV na prąd.

Materiał zrealizowany podczas wyjazdu sfinansowanego przez Volkswagen Polska.

VW ID. 2allVW ID. 2all fot. Tomasz Okurowski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.