Czy Twój kluczyk to potrafi? To nie tylko narzędzie do odpalania

Kluczyk do samochodu może mieć ukryte funkcje, ale także te na widoku. Wszystko zależy od tego jakie auto posiadamy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Kluczyk do samochodu. Podstawowa rzecz, która w obecnych czasach przyjmuje różne formy i każdy kierowca go posiada. Może być kartą, może być pilotem, a może być kluczykiem z pilotem. Jednak klasyczny kluczyk odszedł już do lamusa.

Kluczyki nie pełnią już jedynie funkcji do odpalania samochodu. W kieszeni posiadamy urządzenia o szerokim zastosowaniu, które często posiadają ukryte funkcje.

Jedną z najpopularniejszych, o której wiele osób zapomina jest otwieranie i zamykanie okien. Wystarczy dłużej przytrzymać przycisk otwierania, aby wszystkie okna się otworzyły lub dłużej przycisk zamykania, aby je zamknąć. Również szyberdach. Co ciekawe, w przypadku posiadania kabrioletu również w ten sposób można otworzyć i zamknąć dach.

Dzięki kluczykom można również obecnie otwierać samochód bez potrzeby wyciągania go z kieszeni lub torebki. Jednak można tę funkcję zablokować, aby utrudnić kradzież lub żeby nie otwierała się przypadkiem klapa bagażnika.

Niektóre kluczyki wyposażone są w funkcję alarmu, dzięki której można w łatwy sposób odnaleźć samochód na zatłoczonym parkingu lub odstraszyć osoby, które kręcą się przy naszym aucie.

Inną funkcją jest odpalanie auta na odległość. Jednak nie posiada tej funkcji każdy kluczyk, a tylko te, które wyposażone są w odpowiedni przycisk. Najczęściej można go spotkać w autach ściągniętych z USA.

Są też kluczyki, które umożliwiają zdalne wprowadzanie i wyprowadzanie auta z miejsca parkingowego. Dotyczy to aut marki BMW i Hyundai, ale najczęściej jest to jedynie barier do pochwalenia się w towarzystwie.

Funkcje kluczyków uzależnione są również od producenta. Przykładowo BMW posiada w swojej ofercie kluczyk z wyświetlaczem. Można za jego pomocą sprawdzić poziom paliwa, podstawowe funkcje pojazdu czy ile ma przejechane.

Ostatnią, a zarazem podstawową funkcją, której nie widać, to klasyczny kluczyk do otwierania samochodu. Zdarza się, że bateria w pilocie się rozładuje. Wtedy klasyczny klucz pozwoli dostać się do wnętrza pojazdu i po przyłożeniu go w odpowiednim miejscu nawet odpalić samochód.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.