Widzieliście kiedyś taki znak? Prawie jak ślepa uliczka. Ale o co chodzi z pieszym i rowerzystą?

Wyobraźcie sobie, że jedziecie przez miasto i nagle przed waszymi oczami ukazuje się taka właśnie tablica. Wiecie jaką informację może wam przekazywać? Zaraz zagadka zostanie rozwikłana.

Więcej ciekawostek drogowych z polskich i europejskich dróg znajdziesz w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zdecydowana większość państw europejskich jest sygnatariuszem Konwencji wiedeńskiej o znakach drogowych i sygnałach świetlnych z 1968 roku. To oznacza unifikację oznaczeń stawianych przy szlakach w poszczególnych krajach. Unifikację, a nie identyczny wygląd wszystkich znaków. Różnice dotyczą zarówno szaty graficznej, jak i pozwalają na stosowanie znaków charakterystycznych wyłącznie dla jednego kraju. Zasada te dotyczy m.in. znaku drogowego VZ 357-50.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Co mówi znak drogowy VZ 357-50?

VZ 357-50 ma nietypowe oznaczenie i jeszcze bardziej nietypowy wygląd. Przypomina trochę świetnie znany w Polsce znak D-4a "Droga bez przejazdu", który ktoś uzupełnił symbolem wskazującym na pieszego i rowerzystę. Definicja? Według niemieckich przepisów to oznacza mniej więcej tyle, że ślepa uliczka jest otwarta dla pieszych i rowerzystów. W skrócie dla pieszych i rowerzystów uliczka wcale nie jest ślepa. Tylko kierujący samochodami osobowymi czy innymi pojazdami mechanicznymi nie przejadą dalej.

Znak droga bez przejazdu z rowerem to znak kombinowany

Ciekawostkę na temat tej tablicy można znaleźć w serwisie polskiobserwator.de. Redaktorzy strony piszą wyraźnie o tym, że nietypowy, niemiecki znak drogowy VZ 357-50 jest stosowany dopiero od 2009 roku. Wcześniej nie był znany. Jego pojawienie się z kolei stanowi przejście w kierunku tzw. znaków kombinowanych. Chodzi o to, że na jednej tablicy pojawia się kilka oznaczeń, które normalnie występowały oddzielnie. Na gruncie polskim mogłoby to oznaczać np. unifikowanie tabliczek dodatkowych ze znakami drogowymi, pod którymi normalnie występują.

W przypadku niemieckiego znaku drogowego VZ 357 kluczowa jest jeszcze jedna rzecz. Bo ma on nie jeden, a dwa warianty. Tablica może przyjąć formę:

  • VZ 357-50 – w tym wariancie znak oznacza, że droga bez przejazdu nie dotyczy rowerzystów i pieszych.

Niemiecki znak drogowy VZ 357-50 'Droga bez przejazdu' z pieszym i rowerzystąNiemiecki znak drogowy VZ 357-50 'Droga bez przejazdu' z pieszym i rowerzystą Federalny Instytut Badań Drogowych

  • VZ 357-51 – w tym wariancie znak oznacza, że droga bez przejazdu nie dotyczy tylko pieszych.

Niemiecki znak drogowy VZ 357-501 'Droga bez przejazdu' z pieszymNiemiecki znak drogowy VZ 357-501 'Droga bez przejazdu' z pieszym Federalny Instytut Badań Drogowych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.