Jak pozbyć się grzyba z auta? Miotacz ognia zostaw w domu, są lepsze sposoby

Biały lub zielonkawy nalot może oznaczać, że w twoim samochodzie zbiera się pleśń. Ta powoduje nieprzyjemny zapach, ale jest też groźna dla zdrowia. Jak się jej pozbyć? Jest prosty, domowy sposób na walkę z grzybami w aucie.

Kolejne praktyczne porady w zakresie pielęgnacji pojazdów publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Grzyb w samochodzie brzmi złowrogo. Tyle że taki scenariusz wcale nie musi dotyczyć wyłącznie porzuconych aut. Pleśń może się zebrać w kabinie także w przypadku pojazdów często użytkowanych. Najczęściej o jej obecności decydują dwa faktory. Po pierwsze są to przecieki – wynikające z punktowej korozji, nieszczelności szyberdachu czy np. pozostawienia otwartego okna na noc i opadów deszczu. Po drugie wylane mleko lub inne produkty spożywcze.

Zobacz wideo Przewoził sto gramów amfetaminy i ponad pół kilograma marihuany. Został złapany po policyjnym pościgu

Grzyb w samochodzie to nieprzyjemny zapach i choroby

Pleśń w kabinie pasażerskiej samochodu oznacza tak naprawdę kilka problemów. Jej plamy wyglądają mało estetycznie, a do tego może im towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Co więcej, grzyby mogą inicjować reakcję alergiczną u pasażerów lub powodować stany chorobowe. Potrafią być zatem groźne dla zdrowia! I dlatego nigdy nie można ich ignorować.

Pozbycie się grzyba z auta jest proste. Zrób to sam!

Najlepszym sposobem na pleśń w samochodzie jest... niedopuszczenie do jej wykwitu. Gdy w drodze ze sklepu na tylną kanapę wyleje się mleko, wystarczy plamę zetrzeć i wysuszyć fotel. Czasami jednak na drobne wycieki kierowca może nie zwrócić uwagę. A te już po kilku tygodniach – zwłaszcza w porze zimowej – zamienią się w poważny problem. Profesjonalne czyszczenie grzybów? Tak, jest możliwe. W tym samym czasie jest jednak niezwykle kosztowne. Zabieg połączony z praniem kosztuje kilkaset złotych i nie zawsze wykonany jednorazowo okaże się skuteczny.

Całe szczęście w przypadku, w którym w aucie pojawi się pleśń, kierowca może pozbyć się jej we własnym zakresie. Potrzebuje jedynie kilku prostych środków i odrobiny czasu. Tyle. Co trzeba przygotować? Pustą butelkę po spray`u do mycia szyb, destylowany ocet, gumowe rękawiczki, szczotkę i np. kilka starych ręczników. Procedurę w okresie zimowym warto przeprowadzić w garażu. Po domowym "praniu" wnętrze musi mieć możliwość dokładnego wyschnięcia.

Jak pozbyć się grzyba z auta? Opis krok po kroku:

  1. Postaw samochód w garażu. Dobrze żeby był na tyle szeroki, abyś miał możliwość otwarcia drzwi.
  2. Namierz punkty, w których w kabinie pojawił się grzyb. Przejrzyj dokładnie tapicerkę i wykładzinę podłogową (również pod fotelami czy w bagażniku).
  3. Przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj dokładnie punktowo zagrzybioną powierzchnię, a następnie załóż gumowe rękawiczki i dokładnie wyszoruj ją za pomocą szczotki. W przypadku tapicerki foteli nie używaj zbyt dużej siły. Tak żebyś nie przetarł materiału.
  4. Po wykonaniu zabiegu wytrzyj powierzchnię ręcznikiem lub np. starą koszulką. Lepiej nie używaj ręczników papierowych – te zostawią całą masę drobnych pyłków. Następnie otwórz w aucie okna i daj plamom wyschnąć.
  5. Po wyschnięciu sprawdź czy pleśni już nie ma. Jeżeli pozostały delikatne ślady, procedurę możesz powtórzyć.

Nie czuć pleśni, ale... ocet. Co wtedy?

Tak wykonany zabieg powinien pozwolić na pozbycie się zielonkawego nalotu i nieprzyjemnego zapachu. Czujesz cały czas ocet? Ten swąd powinien zniknąć samoczynnie. Czasami może to zająć nawet dzień do dwóch. Zatem nie martw się. Jeżeli natomiast nie radzisz sobie z zapachem octu, zastosuj w aucie cynamonowy odświeżacz powietrza. Cynamon skutecznie pochłania specyficzną woń. Ewentualnie zdecyduj się na jedną z alternatyw dla octu.

Ocet można zastąpić też innym środkiem. Idealnie sprawdzi się chociażby boraks, soda do pieczenia i woda, sok z cytryny lub grejpfruta czy mocno rozcieńczony wybielacz. W przypadku tego ostatniego warto jednak upewnić się, że materiał nie zmieni koloru. Zrób próbę np. na fragmencie tapicerki pod fotelem lub w bagażniku.
Więcej o: