Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem. Zmieniasz kierunek jazdy, ale o tym nie wiesz

Jadę drogą z pierwszeństwem, a więc nie muszą sygnalizować manewru? To błąd logiczny, w który wpada wielu kierowców. Szczególnie że kwestia sygnalizowania manewrów z samym pierwszeństwem niewiele ma wspólnego.

Szczegółowo główne zasady ruchu drogowego omawiamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Kierowcy są przyzwyczajeni do tego, że pierwszeństwo wyrażone znakiem D-1 "Droga z pierwszeństwem" przebiega na wprost. Nie zawsze tak jednak jest. Czasami ważność poszczególnych szlaków w miastach sprawia, że drogowcy postanawiają wyznaczyć tzw. pierwszeństwo łamane. To może zmienić kierunek na skrzyżowaniu w prawo lub w lewo. I choć z określeniem, który pojazd pojedzie pierwszy, kierowcy problemu nie mają. Trudność pojawia się w przypadku kierunkowskazu.

Zobacz wideo Myślała, że ma pierwszeństwo, zajechała drogę ciężarówce. Tak nie powinno włączać się do ruchu

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Zasady i przepisy

Zacznijmy jednak od początku. Znak D-1 "Droga z pierwszeństwem" bywa uzupełniony tablicą T-6. Znak ten ma kilka wariantów. Za każdym razem jego rola jest jednak dokładnie taka sama. Wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Tabliczka przedstawia skrzyżowanie. Przebieg drogi, na której auta pojadą jako pierwsze, jest wyznaczony za pomocą grubej linii ciągłej. Cieńsza linia pokazuje, które drogi należy traktować jako podporządkowane.

  • tabliczka T-6a pokazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie i jest umieszczana na drodze z pierwszeństwem,
  • tabliczka T-6b pokazuje układ dróg podporządkowanych lub prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych i jest umieszczana na drodze z pierwszeństwem,
  • tabliczka T-6c pokazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie i jest umieszczana na drodze podporządkowanej,
  • tabliczka T-6d pokazuje prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych i jest umieszczana na drodze podporządkowanej.

Czy na drodze z pierwszeństwem włączamy kierunkowskaz?

Znak D-1 i tabliczka T-6 pozwalają na określenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu. I załóżmy że przebiega ono w prawą stronę, a do tego kierujący chce pojechać w tym właśnie kierunku. Czy skręcając w prawo musi wrzucić kierunkowskaz? Wątpliwości prowadzących wynikają z tego, że cały czas poruszają się oni drogą z pierwszeństwem. Tyle że to jeszcze nie zwalnia ich z obowiązku sygnalizowania manewru, który niewątpliwie wykonują.

Kwestię tą w sposób wyczerpujący omawia art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten mówi wyraźnie że "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru". Skręcenie w prawo – nawet jeżeli jest zgodne z przebiegiem drogi z pierwszeństwem czy wymuszone znakiem nakazu – nadal według przepisów jest zmianą kierunku jazdy. To z kolei wymusza użycie kierunkowskazu. Nie ma tu miejsce na odrębną interpretację.

Konsekwencje braku kierunkowskazu na pierwszeństwie łamanym

Brak sygnalizowania skrętu w przypadku pierwszeństwa łamanego stanowi złamanie reguł ruchu drogowego z dwóch powodów. Mowa o:

  • inni użytkownicy drogi widząc kierunkowskaz, poznają zamiary kierującego. Będą mogli dostosować swoje zachowanie i zaplanować manewr. Brak kierunkowskazu może ich z kolei zmylić i w efekcie w skrajnym przypadku dojdzie do kolizji.
  • fakcie, że czyn taki stanowi wykroczenie. Grozi za nie 200 zł mandatu i 2 punkty karne.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.