W trzy dni na drogach zginęło 16 osób. Policja podsumowała pierwszy długi weekend 2023 roku

W pierwszy długi weekend 2023 roku na polskich drogach doszło do 95 wypadków, w których zginęło 16 osób. W tym czasie policjanci zatrzymali 775 nietrzeźwych kierujących. To mniej niż przed rokiem.

W dniach 6-8 stycznia policja prowadziła wzmożone działania na drogach w związku z długim weekendem, który rozpoczął się w święto Trzech Króli. Podczas kontroli drogowej policjanci m.in. sprawdzali trzeźwość kierowców, mierzyli na trasach prędkość pojazdów, a także badali stan techniczny aut.

Jak poinformował redakcję Moto.pl nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w dniach 6-8.01.2023 doszło do 95 wypadków drogowych. W zdarzeniach tych zginęło 16 osób (6 kierujących pojazdami, 7 pasażerów oraz 3 pieszych). Dane dotyczące wypadków i osób, które odniosły śmiertelne obrażenia w tym okresie są nieco lepsze niż w analogicznych okresach poprzednich lat. Przykładowo w 2021 roku doszło do 111 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Duży problem w dalszym ciągu stanowią zmotoryzowani siadający za kierownicę po alkoholu. W ciągu trzech dni zatrzymano 775 nietrzeźwych kierujących. Każda z tych osób za swoje czyny poniesie surowe konsekwencje.

Policjanci w długi weekend odnotowali 125 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej wobec piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości.

Tragiczne wypadki z udziałem młodych ludzi

W kilku nieszczęśliwych zdarzeniach drogowych brali udział młodzi kierowcy oraz pasażerowie. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce w czwartek przed północą w Lublinie. Kierujący Audi A4 18-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetlenia ulicznego i trakcji trolejbusowej. W wyniku zdarzenia, kierujący i dwoje pasażerów znajdujących się na tylnej kanapie, 17-latek i 16-latka, ponieśli śmierć na miejscu. Ranny 16-latek został przewieziony do szpitala w bardzo ciężkim stanie.

Okoliczności najbardziej poważnych zdarzeń ostatnich dni wskazują na przyczynienie się do nich nadmiernej prędkości niedostosowanej do warunków ruchu. Ich dokładne okoliczności będą przedmiotem policyjnych dochodzeń.

- komentuje nadkom. Robert Opas.

Więcej wiadomości na temat zdarzeń drogowych znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Przerażający wypadek w Płońsku. Na pasach potrącona para z psem
Więcej o:
Copyright © Agora SA