W Polsce powstanie nowa droga ekspresowa. S74 dostało ZRID na ważny odcinek

Droga ekspresowa S74 jest dopiero na początku budowy. Kiedy w końcu powstanie, znacznie ułatwi życie mieszkańcom kilku województw. Na razie coś zaczyna się dziać wokół Kielc.

Droga ekspresowa S74 będzie przebiegać przez trzy województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Połączy S12 w okolicach Sulejowa z S19 w Zarzeczu. Największym miastem koło, którego ma przebiegać są Kielce. Docelowo ma mieć ponad 206 km. Na razie wybudowano niecałe siedem kilometrów na południe od Kielc. GDDKiA ma jednak sporo dobrych informacji. Wyczekiwana przez mieszkańców wspomnianych województw eska zaczyna powstawać.

Zobacz wideo Przerażający wypadek w Płońsku. Na pasach potrącona para z psem

S74 Mniów - Kielce

ZRID to Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jest kluczowy dla każdej budowanej drogi, ponieważ umożliwia rozpoczęcie pracy w terenie. Takie zezwolenie dostał właśnie odcinek S74. W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok.?16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn.

Kiedy kierowcy pojadą nową drogą? Zakończenie robót planowane jest na drugą połowę 2025 r. Za prace będzie odpowiedzialne konsorcjum z liderem Mirbud. Ponad 16-kilometrowy odcinek będzie kosztował 537,7 milionów złotych.

GDDKiA podaje, że na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie dotrze do łącznicy węzła S7 Kielce Zachód, wybudowanej w ramach obwodnicy Kielc.

Oprócz samej drogi powstanie m.in. osiem wiaduktów drogowych, trzy mosty, pięć przejść dla zwierząt dużych (w tym trzy zintegrowane z mostami), 14 przejść dla małych i średnich. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsce Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom. 

Znak droga pożarowa Taki znak widać przy prawie każdej uliczce. Co oznacza dla kierowców?

To nie jedyny odcinek S74, na którym trwają prace

Inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla kierowców podróżujących tranzytem na trasie Łódź - Kielce- Rzeszów, ale kompleksowo rozwiązuje również problem dojazdu ze stref podmiejskich do Kielc

- podkreśla GDDKiA w swoim oficjalnym komunikacie. Planowa S74 to jedna z kluczowych inwestycji drogowych w tej części Polski. Dlatego kierowców na pewno ucieszy, że w temacie S74 sporo się dzieje:

  • Od 2021 roku trwa realizacja w systemie Projektuj i buduj około 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 z łącznikiem północnym w ciągu DK74 o długości ok. 3 km.
  • Kończy się także procedura wiązana przetargiem na realizację przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce, które w przyszłości połączy istniejący odcinek S74 Kielce - Cedzyna z realizowanym odcinkiem Przełom/Mniów - Kielce Zachód
  • W 2026 r. kierowcy mają mieć do nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy o długości ok. 28 km.

W tym roku planowane są jeszcze trzy przetargi na kolejne odcinki S74. Planowany przebieg trasy możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu:

S74 Przełom_Mniów - KielceS74 Przełom_Mniów - Kielce bbialecka

Więcej o: