Stellantis rozszerzy swoją ofertę. Chcą mieć latające taksówki

Stellantis wykupi udziały w firmie Archer i zainwestuje 150 mln dolarów wkładu własnego w latające taksówki w Georgii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Stellantis rozszerza swoją współpracę z Archer Aviation, ponieważ obie firmy będą współpracować, aby wprowadzić latającą taksówkę do produkcji.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 138

Nazywa się Midnight i jest to elektryczny samolot pionowego startu i lądowania (eVTOL). Maszyna została zaprojektowana tak, aby na pokładzie pomieścić czterech pasażerów i pilota. Model ma 161 km zasięgu, ale firmy zoptymalizowały go do lotów na odległość około 32 km z czasem ładowania około 10 minut pomiędzy lotami.

Stellantis wniesie do partnerstwa technologię produkcji i wiedzę fachową, doświadczony personel oraz kapitał. Producent samochodów będzie również współpracował z Archerem, aby stworzyć zakład produkcyjny w Covington w stanie Georgia, gdzie Midnight ma trafić do produkcji w 2024 r.

Co ważniejsze w tym wszystkim, celem koncernu jest masowa produkcja samolotów eVTOL firmy Archer jako wyłączny producent kontraktowy. Mówiąc wprost, Stellantis zostanie oficjalnie producentem samolotów.

Jak wcześniej wspomniano, firma przekaże Archerowi 150 mln dolarów. W latach 2023-24 mogą oni korzystać według uznania, ale pieniądze są uzależnione od osiągnięcia określonych kamieni milowych. Ponadto Stellantis zamierza w przyszłości kupić akcje Archer.

Może za kilka lat obok salonów Fiata czy Peugeota będą salony Archera, gdzie będzie można kupić własny pojazd powietrzny, jak dziś motocykle?

Więcej o:
Copyright © Agora SA