Policja ma nowy bat na kierowców. Kosztował 16,5 tys. zł i działa bardzo szybko

Jazda pod wpływem alkoholu to nadal duży problem wśród polskich kierowców. Mundurowi nieustannie prowadzą działania, które mają ograniczyć to zjawisko. Policja otrzymała nowe urządzenie, które pozwoli w kilka sekund sprawdzić kierowcę.

Jak wynika z danych przekazanych przez policję, w 2021 roku podczas kontroli drogowych wykryto 101 892 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. To o prawie 3 tys. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie policjanci wykonali ponad 8,2 mln badań, przy niespełna 6,7 mln w 2021 roku.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tymczasem policjanci z Zambrowa otrzymali nowy, specjalistyczny alkomat. Tym razem jest to zupełnie inne urządzenie niż AlcoBlow, używane na co dzień przez funkcjonariuszy. Nowy przyrząd kosztował aż 16 505 zł. Maszyna w niebieskiej walizce trafi w ręce funkcjonariuszy pracujących na drogach powiatu zambrowskiego.

Specjalistyczny alkomat pozwoli sprawdzić stan trzeźwości kierowcy na miejscu zdarzenia, a także poznać dokładny poziom alkoholu w jego organizmie. Nie będzie konieczności wykonywania badania na urządzeniu stacjonarnym znajdującym się w komendzie lub komisariacie.

Nietrzeźwi kierowcy to wciąż zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci cały czas zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść do samochodu po alkoholu

- podkreślają zambrowscy funkcjonariusze. Zakup nowego urządzenia był możliwy, dzięki dofinansowaniu ze środków samorządów terytorialnych powiatu zambrowskiego.

Zobacz wideo

Funkcjonariusze z "drogówki" korzystają w większości przypadków z charakterystycznych, żółto-czarnych urządzeń AlcoBlow. Jednak badanie takim alkomatem nie stanowi dowodu w sprawie. Urządzenie jest wykorzystywane głównie do wykonywania tzw. przesiewowych kontroli trzeźwości. Działa bardzo szybko i nie wymaga dmuchania w ustnik.

Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, konieczne jest ponowne badanie przy pomocy tradycyjnego alkomatu. Dopiero na takiej podstawie można ukarać kierowcę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.