Ferrari Enzo i Maserati MC12 w pojedynku na prostej. Który model jest szybszy?

Ferrari Enzo i Maserati MC12 to dwa legendarne supersamochody sprzed dwóch dekad. Oba modele wyposażono w ten sam silnik - sześć litrów w układzie V12. Jakiś czas stanęły do pojedynku na prostej. Który z nich okazał się szybszy?

Ferrari Enzo zadebiutowało na rynku w 2002 roku jako topowy model włoskiej stajni. Kilka lat później Maserati zbudowało model MC12 korzystając z tych samych podzespołów, co w przypadku Enzo. Mimo że auto wykorzystuje ten sam układ napędowy, otrzymało zupełnie nowe nadwozie.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pod maską obu modeli pracuje wolnossący silnik V12 o pojemności sześciu litrów. W Enzo dostarcza 651 KM przy 7800 obr./min oraz 657 Nm przy 5500 obr./min. Natomiast silnik pracujący pod nadwoziem Maserati osiąga maksymalną moc 621 KM przy 7500 obr./min oraz szczytowy moment obrotowy 652 Nm.

Zobacz wideo Nowe BMW i7 z imponującym Theater Screen w Studiu Biznes

Muzeum Petersen Automotive z Los Angeles miało okazję sprawdzić oba samochody w akcji. Z tej okazji przygotowano wyścig na prostej (drag race). Samochody rozpoczęły pojedynek ze startu lotnego z prędkością 32 km/h.

Czas przejazdu odcinka o długości ćwierć mili nie był szczególnie imponujący. Enzo potrzebowało 12,83 sekundy, a MC12 zanotował czas 14,46 sekundy. Takie wyniki z lotnego startu świadczą o tym, że kierowcy podeszli do tematu zupełnie na luzie.

Choć wyniki nie oddają pełni możliwości obu samochodów, wystarczy spojrzeć na film i posłuchać, jak gra orkiestra składająca się z 24 cylindrów.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA