Rewolucja przy przejściach dla pieszych w Częstochowie. Ustawili odblaskowe ludziki

Władze Częstochowy postanowiły powalczyć o bezpieczeństwo na drogach. Przy przejściach dla pieszych pojawiło się jedenaście odblaskowych postaci, które imitują pieszych wchodzących na jezdnię. Wszystko po to, żeby kierowca zdjął nogę z gazu.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie postawił sobie za cel poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. W niektórych miejscach poprawił oświetlenie, w innych pojawiło się dodatkowe oznakowanie, ale to jeszcze nie koniec pomysłów.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po analizie i wytypowaniu przy udziale policji i miejskiego Biura Inżyniera Ruchu pięciu najbardziej niebezpiecznych punktów w mieście, pojawiło się zupełnie nowe rozwiązanie. Zamontowano w tych miejscach odblaskowe postacie przypominające pieszych wkraczających na przejście.

Zobacz wideo Nowe BMW i7 z imponującym Theater Screen w Studiu Biznes

To innowacyjne rozwiązanie w skali kraju, które testowano już wiosną w różnych lokalizacjach na terenie Częstochowy. Urzędnicy zauważyli, że zwracają uwagę kierowców, którzy na ich widok zwalniają. Nowe ostrzeżenia zaliczyły egzamin. Dlatego podczas wyboru lokalizacji skupiano się na miejscówkach oświatowych lub miejscach, które potrzebują dodatkowego oznakowania.

Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Istotne są także projekty inwestycyjne sukcesywnie poprawiające warunki poruszania się po mieście. Dobrze, że udaje się to robić nie tylko w ramach realizacji dużych zadań drogowych, ale także poprzez nowe inicjatywy podejmowane przez służby miejskie oraz dzięki wykorzystaniu dofinansowania zewnętrznego dedykowanego bezpieczeństwu m.in. pieszych.

- powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Część prac zostało zrealizowane ze względu na dofinansowanie, które miasto uzyskało w ramach projektu koordynowanego przez WORD-y i Śląski Urząd Marszałkowski (do 50% kosztów każdego z elementów). Reszta to zadania realizowane już w pełni ze środków własnych Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Odblaskowe ludziki można spotkać w Częstochowie przy ulicach:

  • Łódzka przy Sikorskiego,
  • Fieldorfa – Nila przy Bacewicz,
  • Pułaskiego przy św. Augustyna,
  • Jesienna przy szkole,
  • Kiedrzyńska przy Zapolskiej,
  • Aleja Pokoju przy Iłłakowiczówny (instalacja imitująca postać osoby niepełnosprawnej).

Przedstawiciele MZD tłumaczą, że odblaskowe postacie to nie tylko sygnał dla kierowców, ale również dla pieszych. Przedsięwzięcie ma również element edukacyjny, który pokazuje, jak ważne są odblaski. Jak wynika z badań, posiadanie elementu odblaskowego na odzieży zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów.

W przyszłym roku Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie zamierza dostosować przejścia dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną zainstalowane specjalne wypustki oznaczające krawędzi przejść, które są ważnym elementem dla osób niewidomych i słabowidzących. Wstępnie wytypowano je w siedmiu lokalizacjach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.