Powrót zimy. Wyjdź wcześniej, zrób co należy i jedź ostrożnie. Pośpiech wpędzi w kłopoty

Zimą na drodze wszystko dzieje się wolniej. Przygotowanie auta do jazdy trwa dłużej, a czas dojazdu na miejsce rośnie z powodu pogorszonych warunków atmosferycznych. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i związanych z nim nerwowych zachowań na drodze, po prostu wyjdź z domu wcześniej.

Niedokładne oczyszczenie auta z białego puchu i zalegającego lodu ma wpływ na ograniczoną widoczność prowadzącego pojazd. Aby samochód był gotowy do jazdy, trzeba się trochę przyłożyć. Spadający z auta śnieg stanowi zagrożenie dla innych kierowców, w związku z czym policjanci mogą zmotoryzowanemu wystawić mandat karny za zaniedbania. To pierwszy z powodów, dla którego warto wyjść wcześniej i poświęcić chwilę czasu na pracę ze zmiotką i skrobaczką do szyb.

Mandat za nieodśnieżone auto

Jadąc nieodśnieżonym samochodem kierowca narusza art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy". Za złamanie przepisu policja może wlepić mandat w wysokości od 20 zł do aż 3000 zł. Kara zostanie nałożona nie tylko w przypadku nieoczyszczenia szyb z lodu czy śniegu, ale również za biały puch zalegający na lampach czy dachu.

Wyjazd z zaspy nie taki prosty

Kolejnym powodem dla wcześniejszego wyjścia z domu może okazać się wyraźna potrzeba odkopania samochodu, aby w ogóle wyjechać na drogę, a taka aktywność jest znacznie bardziej wymagająca czasowo. Przy próbie wyjazdu z głębszego śniegu najlepiej ruszać na przemian do przodu i do tyłu, ale nie dociskać maksymalnie pedału gazu, bo koła zaczną się ślizgać i kręcić w miejscu, a wtedy samochód jeszcze bardziej zakopie się w śniegu. W przypadku trudności z wyjazdem, dobrym sposobem jest wyjęcie z kabiny dywaników podłogowych i położenie ich pod koła w celu zwiększenia przyczepności opon.

Płynna i ostrożna jazda

Po wyjechaniu na drogę, w czasie pogorszonych warunków atmosferycznych, kierowcy są zobowiązani do ostrożności. Na zaśnieżonej czy oblodzonej jezdni najlepiej sprawdzi się płynna i spokojna jazda. Nie wolno nagle przyspieszać, hamować czy gwałtownie zmieniać kierunku jazdy, gdyż może to być przyczyną poślizgu. Dla bezpieczeństwa niezbędne jest odpowiednie zwiększenie dystansu do poprzedzającego samochodu, uwzględniające wydłużoną drogę hamowania.

Zobacz wideo

Załóż więcej czasu na dojazd

Jeśli jedzie się wolniej, wydłuża się czas potrzebny na dojazd w wyznaczone miejsce. Kierowcy jeżdżący zimą, powinni wziąć to pod uwagę w planie podróży i na dojazd założyć dwa razy więcej potrzebnego czasu niż zwykle.

Przypominamy, że najważniejszym czynnikiem determinującym bezpieczeństwo nasze i innych jest kierowca. Podstawą jest więc dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i do własnych umiejętności. Zachowanie bezpiecznego odstępu da czas na reakcję, a odśnieżony i sprawny technicznie samochód pozwoli na bezpieczne dotarcie do celu.

Więcej wiadomości motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.