"Boże! Skąd ona się tu wzięła? Ja jej w ogóle nie widziałem!". Film ku przestrodze

Ten film, którego autorami są policjanci, daje do myślenia. Na oznakowanym przejściu dla pieszych kierowca wjechał w kobietę przechodzącą po pasach. Zmotoryzowany prowadził nieodśnieżone auto. Przez niezachowanie obowiązku zadbania o prawidłową widoczność doprowadził do tragedii - poszkodowana zmarła w karetce.

Brak dostatecznego pola widzenia może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń. Zima to czas, w którym na drogach można spotkać pojazdy z oszronionymi szybami lub pokryte w całości śniegiem. Taka jazda stwarza niebezpieczeństwo. Każdy kierowca szykując się do podróży powinien zadbać o prawidłową widoczność. W przeciwnym razie zagraża zarówno sobie, jak i innym.

Policjanci z Katowic przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach oraz Stowarzyszeniem "Ratujemy +" nakręcili film ku przestrodze. Spot obrazuje, jak tragiczne skutki może mieć jazda nieodśnieżonym pojazdem.

"Boże! Skąd ona się tu wzięła? Ja jej w ogóle nie widziałem!"

Fabuła nagrania jest prosta. Mężczyzna prowadzący auto "na czołgistę" (tak potocznie określa się kierowców jadących z jedynie odśnieżonym fragmentem przedniej szyby), nie dostrzega ani czerwonego światła sygnalizacji świetlnej, nakazującego zatrzymanie pojazdu, ani pieszej wchodzącej na przejście. Kobieta idąca z zakupami zostaje potrącona i upada na jezdnię. Kierowca zatrzymuje się, wysiada z samochodu i wypowiada słowa: "Boże! Skąd ona się tu wzięła? Ja jej w ogóle nie widziałem!", po czym krzyczy do ludzi, aby ktoś wezwał pogotowie ratunkowe. Na końcu filmu widzimy, że kobieta umiera w karetce, a kierowca podsumowuje ten fakt słowami: "Ja teraz będę musiał z tym żyć, ale ty możesz tego uniknąć".

Zobacz wideo

Odśnież auto, nim będzie za późno

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy, a w otoczeniu osoby prowadzącej pojazd nie mogą znajdować się przedmioty utrudniające kierowanie.

W związku z zimową aurą pamiętajmy, aby przed wyjazdem zadbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, by odpowiednio przygotować pojazd do podróży, co z pewnością podniesie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a przede wszystkim pomoże uniknąć tragedii na drodze.

Mandat za nieodśnieżone auto

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat. Kierowca narusza wtedy art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że: "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy". Za załamanie przepisu policja może wlepić mandat w wysokości od 20 zł do aż 3000 zł. Kara zostanie nałożona nie tylko w przypadku nieoczyszczenia szyb z lodu czy śniegu, ale również za biały puch zalegający na lampach czy dachu.

Więcej wiadomości na temat zdarzeń drogowych znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.