Bezpieczne Andrzejki 2022. Ruszyła specjalna akcja policji, będą kontrole na drogach

Polska policja przygotowała specjalną akcję "Bezpieczne Andrzejki 2022". Kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach, a funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów i trzeźwość.

Wprawdzie wigilia św. Andrzeja wypada w nocy z 29 na 30 listopada, ale wiele osób zamierza świętować andrzejki już w ten weekend. Dlatego policja przygotowała akcję, której celem jest zmobilizowanie kierowców do przestrzegania przepisów.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

- mówi nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Kierowcy powinni się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego hasło >> Piłeś? Nie jedź! << powinno przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok

- dodaje nadkomisarz Opas.

Jednym z niebezpiecznych zjawisk na drogach jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość. Najczęściej dotyczy sytuacji, gdy kierowca poprzedniego dnia spożywał sporą ilość alkoholu i nie zdaje sobie sprawy, że nadal ma go w organizmie. Czasem nawet kilkugodzinny sen nie jest gwarancją wytrzeźwienia. Dlatego funkcjonariusze policji apelują, żeby poddać się badaniu trzeźwości. Można to zrobić w najbliższej jednostce policji.

Zobacz wideo

Mundurowi mają również porady dla osób wracających pieszo z nocnych, mocno zakrapianych imprez. Warto w takich sytuacjach zadbać o własne bezpieczeństwo i nosić elementy odblaskowe w taki sposób, żeby być widocznym dla innych użytkowników dróg.

Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo'. Podczas kontroli drogowej policja zwróci szczególną uwagę na stan świateł w naszych pojazdach. Powiedzą też o najbliższych stacjach kontroli pojazdów, w których bezpłatnie sprawdzimy oświetlenie.Nowa akcja policji. Drogówka będzie surowo karać i zabierać dowody

Policja informuje, że w tym roku zatrzymano już ponad 88 tys. nietrzeźwych kierowców. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o 4 tys. osób. Ponad 45 tys. nietrzeźwych kierowców miało w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

Więcej o: