Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej już w budowie. Znamy szczegóły i etapy inwestycji

GDDKiA poinformowała, że właśnie ruszyła budowa drogi ekspresowej S6 pomiędzy Chwaszczynem a Żukowem. Droga będzie stanowić obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej. Znamy szczegóły oraz etapy tej inwestycji. Wiemy, kiedy planowane jest zakończenie prac drogowych.

Budowa odcinka drogi ekspresowej między Chwaszczynem a Żukowem została zainaugurowana. Trasa połączy się na węźle Chwaszczyno z drogą ekspresową przebiegającą pomiędzy Gdynią a Bożympolem Wielkim, która już niebawem zostanie oddana do ruchu.

Więcej informacji o inwestycjach drogowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej pozwoli na sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. Dalej będzie prowadzić w kierunku wybrzeża.

Nowa trasa pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska, Koszalina, a nawet Szczecina. Droga odblokuje centrum Żukowa i Chwaszczyna, a także odciąży częściowo istniejącą Obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

 Budowę podzielono na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno - Żukowo,
  • Żukowo - Gdańsk Południe.

Na odcinku o długości 16 km pomiędzy Chwaszczynem a Żukowem powstanie węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Oprócz tego zostanie dokończony węzeł Chwaszczyno, który styka się z budowaną Trasą Kaszubską.

Zobacz wideo

Inwestor przewidział w tym miejscu dwujezdniową, dwupasmową drogę ekspresową z rezerwą na budowę trzeciego pasa. Na trasie zostanie wybudowanych m.in. dwanaście wiaduktów, trzy mosty i cztery estakady wraz z kładką dla pieszych. Do tego powstanie jeszcze sześć przejść dla zwierząt. Wykonawcą tego odcinka będzie firma Budimex.

Natomiast na odcinku pomiędzy Żukowem a węzłem Gdańsk Południe prace jeszcze nie ruszyły. Aktualnie trwa oczekiwanie na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przez Wojewodę Pomorskiego.

W międzyczasie wykonawca tego fragmentu - konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia - pracuje nad przygotowaniem zaplecza dla budowy. Równolegle na działkach (za zgodą właścicieli) są prowadzone badania archeologiczne. Oprócz drogi ekspresowej zostanie zbudowana jeszcze obwodnica Żukowa w ciągu DK20. Dwujezdniowy odcinek o długości ponad 6 km przewidziano Glinczem na DK20 a węzłem Żukowo i jednojezdniowy - od tego węzła do m. Lniska na DK7.

Dwujezdniowa droga ekspresowa S6 Chwaszczyno - Gdańsk Południe będzie dostępna dla kierowców dopiero w 2025 r. Wartość inwestycji wyniesie ponad 2 mld zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.