Droga dla pieszych i chodnik. Nowe zasady parkowania

Pod koniec września w życie weszła kolejna nowelizacja prawa drogowego. Tym razem zmieniła się definicja chodnika i drogi dla pieszych. Co to oznacza z punktu widzenia kierującego, który chce zaparkować na chodniku? Odpowiadamy.

Kolejne nowelizacje przepisów drogowych analizujemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Mniej więcej dwa tygodnie temu na polskich drogach miał zapanować porządek, a zapanował chaos. A wszystko za sprawą nowelizacji prawa o ruchu drogowym, w którym pojawiły się "zlifingowane" pojęcia chodnika i drogi dla pieszych. Skąd pomysł na zmianę? Ustawodawca chciał uporządkować definicję chodnika w różnych aktach prawnych i wprowadzić podział drogi dla pieszych.

Zobacz wideo Podjechali busem oklejonym czarną folią i ukradli lawetę z koparką o wartości 108 tysięcy złotych

Czym jest droga dla pieszych a czym chodnik?

Po 21 września 2022 roku chodnik jest zatem "częścią drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch" (art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Droga dla pieszych to z kolei "droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów" (art. 2 pkt 4b ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Na chodniku nadal można parkować

Podsumowując, chodnik co prawda został przeznaczony WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych, ale staje się też częścią drogi dla pieszych. A ta już może pełnić inne funkcje, a w tym zezwala na zatrzymanie i postój pojazdu. W skrócie, dotychczasowe zasady parkowania aut na chodniku (ale w rozumieniu raczej potocznym) nie zmieniły się. Tak przynajmniej zmiany tłumaczy Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury.

Zasady parkowania na chodniku

Samochody nadal można parkować na chodniku, czyli raczej drodze dla pieszych. I choć zasady te pozostały, pozostały też warunki, które w pierwszej kolejności musi spełnić kierujący i jego pojazd. Mowa o:

  • braku zakazu zatrzymywania się lub postoju,
  • pozostawieniu szerokości chodnika dla pieszych wynoszącej co najmniej 1,5 metra,
  • zaparkowany pojazd nie może utrudnia ruchu pieszych,
  • pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni,
  • pojazd stoi na chodniku jedną osią, jednym bokiem lub kołami obydwu osi,
  • pojazd ma dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą maksymalnie 2,5 tony.

Parkując na chodniku pamiętaj o zasadzie 10. i 15. metrów

Zasady odnoszące się stricte do parkowania na chodniku nie wyczerpują jeszcze pełnej listy wymogów, jakie przepisy stawiają przed kierowcami. Kluczowe są jeszcze dwie kwestie.

  1. Warto pamiętać też o tym, że liczy się zasada 10 i 15 metrów. Kierujący nie może zatrzymać pojazdu bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przedniej strony znaku drogowego i bliżej niż 15 metrów od tablicy oznaczającej przystanek czy punktów krańcowych wysepki.
  2. Jeszcze inaczej wyglądają reguły dotyczące strefy zamieszkania oznaczonej tablicą D-40. W takim przypadku parkować pojazd można tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a więc takich, w których pojawia się znak D-18 "Parking".

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?

Złamanie powyższych zasad oznacza wykroczenie. A to jest obwarowane mandatem. Co prawda, nadal raczej symbolicznym. Kierowca dostanie bowiem 100 zł grzywny i 1 punkt karny. A w przypadku złamania zasady 10 metrów nawet 300 zł i 5 punktów karnych. Na tym jednak konsekwencje nie kończą się. Bo może się okazać, że zaparkowany częściowo na chodniku pojazd tamuje ruch pojazdów na jezdni. A w takim przypadku istnieje możliwość jego odholowania na parking depozytowy. Koszt lawetowania samochodu osobowego wynosi w tym roku nawet 542 zł. Dodatkowo właściciel auta musi zapłacić za każdą dobę spędzoną przez pojazd na parkingu. Opłata wynosi 46 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.