GDDKiA informuje. Rozpoczęto budowę obwodnicy Brzeska

Rozpoczęto budowę obwodnicy Brzeska w ciągu drogi krajowej nr 75. Jest to tzw. II część łącznika brzeskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Od symbolicznego wbicia łopaty w ziemię rozpoczęła się budowa obwodnicy Brzeska, która znajduje się w ciągu DK75. Teraz wykonawca przystąpił do wytyczenia geodezyjnego drogi i przygotowania terenu pod budowę. Na miejscu pojawią się również archeologowie, którzy mają wyznaczone stanowiska przez konserwatora zabytków.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Trzykilometrowa trasa rozpocznie się od zrealizowanego już i oddanego do ruchu w 2016 r. I etapu łącznika, który przebiega od węzła Brzesko na autostradzie A4 do DK94. Nowa droga od strony zachodniej ominie miasto, wyprowadzając tym samym ruch tranzytowy z Brzeska w kierunku Nowego Sącza. 

Początkowo odcinek ten planowany był jako droga jednojezdniowa, jednak analiza i prognoza ruchu przeprowadzone w ramach Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wykazały, że taki przekrój może się okazać niewystarczający. Na odcinku DK75 w rejonie Brzeska, szczególnie w godzinach szczytu, wyczerpała się już przepustowość drogi. Ostatecznie będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Jest to jednocześnie pierwszy budowany odcinek nowej, dwujezdniowej DK75 Brzesko - Nowy Sącz, nazywanej także Sądeczanką. 

Inwestycja obejmuje m.in. budowę drogi głównej ruchu przyspieszonego, łącznic, dodatkowych jezdni zlokalizowanych w pasie drogi głównej, a także budowę lub przebudowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Powstaną obiekty inżynierskie i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy.

Przebudowane zostaną istniejące drogi i skrzyżowania, urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne oraz urządzenia kolejowe. Na długości ponad 400 m przełożone będzie koryto rzeki Uszwicy.

Przewidziano także zabezpieczenia akustyczne, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, zieleń i ogrodzenie drogi głównej. Wybudowane zostaną dwa mosty nad rzeką Uszwicą, wiadukt nad ul. Pomianowską w Brzesku oraz przejścia dla zwierząt. 

Zakończenie budowy planowane jest w 2024 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.