Uważaj! Z łatwością otrzymasz 1000 zł mandatu. Nowa definicja skrzyżowania to pułapka na kierowców

Polskie prawo ruchu drogowego powoli zaczyna przypominać jeden wielki galimatias. Oprócz zmian dotyczących chodników, dróg dla pieszych, a także modyfikacji taryfikatora puntów karnych, ostatnia aktualizacja wprowadziły nową definicję skrzyżowania. W tym przypadku na kierowców czeka prawdziwa pułapka.

Do tej pory definicja skrzyżowania brzmiała następująco:

Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną

Po wprowadzeniu nowelizacji termin nabrał nieco innej formy:

Skrzyżowanie – część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną

Właśnie fragment  mówiący o połączeniu jezdni jednej drogi jest tutaj kluczowy. Oznacza to, że m.in. łączniki dróg służące do nawracania stają się skrzyżowaniami. Prowadzi to do licznych konsekwencji.

Mandat karnyPunkty karne na 2 lata. Okres liczenia zaczyna się od zapłacenia, a nie wystawienia mandatu

Nowa definicja to też nowe problemy

Zgodnie z przepisami skrzyżowanie odwołuje wiele znaków, w tym m.in. ograniczenia prędkości. Jeżeli więc w terenie zabudowanym jedziemy po drodze, na której obowiązuje wyższe ograniczenie, np. do 70 km/h, to po minięciu łącznika będziemy musieli zwolnić do 50 km/h.

W przypadku, w którym za takim wątpliwym skrzyżowaniem nie będzie umieszczony kolejny znak ponawiający ograniczenie do 70 km/h, to jadąc z dotychczasową prędkością, będziemy mogli się spodziewać mandatu. Warto przypomnieć, że za przekroczenie od 16 do 20 km/h wyznaczonego ograniczenia grozi nam mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

Zobacz wideo

Oprócz tego na skrzyżowaniach obowiązuje zakaz wyprzedzania. W przypadku, w którym będziemy próbować wyprzedzić kierowcę, który będzie chciał skorzystać z takiego łącznika i zmienić kierunek jazdy, zgodnie z zasadami policjant będzie mógł nas ukarać mandatem opiewającym na 1000 zł i 10 punktów karnych.

Pozostaje jedynie czekać na stosowne stanowisko ministerstwa, które rozwieje wszelkie wątpliwości. Szkoda jednak, że kierowcy na każdym kroku muszą mierzyć się z prawem, które jest zagmatwane i pozostawia miejsce do interpretacji.

Więcej o: