Punkty karne na 2 lata. Okres liczenia zaczyna się od zapłacenia, a nie wystawienia mandatu

Punkty karne dopisane do indywidualnego konta kierowcy są kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak dotychczas po roku. Co więcej, okres liczenia zaczyna się od dnia zapłaty grzywny, a nie wystawienia mandatu.

17 września 2022 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmiany te wprowadzają do katalogu wykroczeń m.in. maksymalną karę 15 punktów za najcięższe wykroczenia drogowe oraz dłuższy okres obecności punktów karnych na koncie kierowcy.

Od teraz punkty karne trafiające na indywidualne konto kierowcy są ważne przez dwa lata. Mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za popełnione wykroczenia został zaprojektowany tak, że upływ dwóch lat od nałożonych punktów jest liczony od dnia zapłaty grzywny, a nie przez rok od dnia wystawienia mandatu karnego.

Ustawodawca zlikwidował dodatkowo możliwość odbycia kursu redukującego 6 punktów karnych z konta kierowcy w bazie CEP. Kierowcy mający na koncie przewinienia, nie mają już możliwości uczestniczenia w organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego szkoleniach redukujących punkty karne.

Płacenie mandatów w terminie nigdy wcześniej nie było tak ważne dla zmotoryzowanych. Po zmianach w prawie, zwlekanie z opłaceniem mandatu działa na niekorzyść kierowcy. Po popełnieniu jakiegoś wykroczenia, które zgodnie z taryfikatorem poza grzywną jest również obarczone punktami karnymi dopisywanymi do konta kierowcy, czas kasowania punktów karnych nie ruszy, póki mandat nie zostanie zapłacony. Oznacza to więc, że im szybciej mandat zostanie uregulowany, tym 2-letni okres obecności punktów na koncie zacznie się szybciej skracać.

Zobacz wideo Pijany traktorzysta jechał zygzakiem i śpiewał
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.