Ford wraca do gry. Najnowszy Mustang wystartuje w Le Mans

Podczas premiery nowego Mustanga zapowiedziano powrót do wyścigu 24-godzinnego Le Mans.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Jeszcze jakiś czas temu wiele osób nie pamiętało, że Ford występował na 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Dopiero film sprzed kilku lat o tym przypomniał. Jednak Ford zapowiedział, że wraca na imprezę.

Zobacz wideo Ford Mustang Mach 1 wciąż potrafi być szalony, ale nie bryka już jak nieokiełznany kucyk

Ford GT40 wystartował w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans po raz pierwszy w 1964 roku. Dwa lata później, w 1966 roku, wygrał wyścig, dodatkowo sensacyjnie stając na wszystkich trzech stopniach podium. Dokładnie co do dnia pięćdziesiąt lat później, Ford GT znowu wygrał jedną z klas wyścigu Le Mans w barwach zespołu Ford Chip Ganassi Racing, zaś inny Ford GT finiszował na trzecim miejscu. Mustang występował w wyścigu Le Mans także w latach 1967 i 1997.

Aktywność Forda w motorsporcie ma długie i bogate tradycje, a na koncie amerykańskiej marki jest wiele wspaniałych triumfów w różnych jego dyscyplinach. Do najbardziej znanych i inspirujących należy właśnie wygrana w najsłynniejszym wyścigu długodystansowym świata 24h Le Mans w 1966 roku.

Kilkadziesiąt tysięcy samochodów uziemionych na specjalnym parkingu przy Kentucky SpeedwayNiesamowity widok 40 tys. aut uziemionych na parkingu. Wszystko przez brak części

Tego typu wyścigi to nie tylko areny zmagań kierowców, maszyn i zespołów. To również pola doświadczalne dla rozwiązań, które w przyszłości mogą trafić do samochodów seryjnych.

Ford zapowiedział, że z Mustangiem GT3 wróci na tor 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Będzie mógł już wystartować w 2024 r.

Może odniesie sukces i za kilkadziesiąt lat również powstanie o tym film?

Więcej o: