Czy w Australii prawo jazdy będzie od 21 roku życia? Tak chcą eksperci

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa na drodze z pewnego stanu w Australii należy zabronić mężczyznom poniżej 21 roku życia posiadania prawa jazdy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Garstka ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego w australijskim stanie Nowa Południowa Walia twierdzi, że mężczyźni powinni mieć zakaz uzyskiwania prawa jazdy do ukończenia 21 roku życia.

Zobacz wideo Z pobocza udało się wyjechać, ale uciec przed policją już nie. Pijany kierowca stracił prawo jazdy

Propozycja z tym związana została skierowana do władz stanu. Uważają, że trzeba zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach poprzez większą koncentrację na młodych kierowcach, zwłaszcza młodych mężczyznach.

Emerytowany profesor i prezes Australijskiego Kolegium Bezpieczeństwa Drogowego, Ann Williamson, zauważa, że ??kierowcy w wieku poniżej 25 lat w Nowej Południowej Walii odpowiadają za prawie 25 procent wypadków, mimo że stanowią tylko 15 procent kierowców w stanie. Twierdzi, że aby zmniejszyć liczbę zabitych w wypadków, należy zwiększyć ilość ograniczeń dla młodych kierowców. Co więcej uważa, że władze zdają sobie z tego sprawę i wprowadzają restrykcje, ale to za mało i trzeba „przykręcić śrubę".

Dodaje również, że należy wyselekcjonować ze społeczeństwa tych młodych kierowców, którzy mają skłonności ku bardziej ryzykownej jeździe i wtedy ograniczyć ich prawo jazdy. Uważa również, że młodzi mężczyźni powinni najpierw skończyć 21 lub 22 rok życia zanim otrzymają upragniony dokument.

Nowe iPhony i Apple Watche zadbają o twoje bezpieczeństwo. Ale czy na pewno tego chcesz?Nowe iPhony i Apple Watche zadbają o twoje bezpieczeństwo. Ale czy na pewno tego chcesz?

Z kolei profesor Rebecca Ivers z University of NSW, ekspert ds. zapobiegania urazom i zarządzania nimi uważa, że podejście oparte na płci powinno wpływać na politykę i przepisy. Zauważa, że mężczyźni częściej doznają urazów. Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia samochodów, gdzie mają tendencję do podejmowania większego ryzyka. Z tego powodu trzeba się zastanowić, dlaczego tak jest i jak coś z tym zrobić? Uważa, że należy patrzeć na całą sprawę poprzez płeć kierowców.

Nic nie wskazuje na to, że rząd Nowej Południowej Walii poważnie rozważa tak istotną zmianę w swoim systemie przyznawania prawa jazdy. Jednak premier stanu, Dominic Perrottet, szukał porady na temat ograniczenia liczby pasażerów w samochodzie z młodym kierowcą, gdy jest on na prawu jeździe z ograniczeniami.

Więcej o: