Poczta Polska poluje na służbowe samochody. Chodzi o abonament RTV

Kierowcy są przyzwyczajeni do kontroli drogowych przeprowadzanych przez funkcjonariuszy policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. Jednak mało kto spodziewa się pracownika Poczty Polskiej kontrolującego zaparkowane samochody pod kątem opłaconego abonamentu RTV.

Abonament RTV to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy muszą płacić abonament za każdy odbiornik należący do firmy, w tym radioodbiornik zamontowany w samochodzie.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak donosi portal dostawczakiem.pl, przekonał się o tym właściciel firmowego Citroena Jumpera, który zaparkował oklejony samochód na jednym z parkingów w Rudzie Śląskiej. Auto wzbudziło zainteresowanie pracownika Poczty Polskiej, który najpierw podszedł do samochodu, a następnie sfotografował jego nadwozie, a następnie wnętrze przez boczną szybę.

Kilka tygodni później do siedziby firmy przyszło pismo z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, a konkretnie z Wydziału Abonamentu RTV informujące o wszczęciu postępowania administracyjnego. W korespondencji poproszono o ujawnienie informacji, czy samochód widoczny na zdjęciach jest pojazdem firmowym oraz od kiedy znajduje się na stanie firmy.

Zobacz wideo

Abonament RTV w samochodzie firmowym

Zgodnie z prawem opłatę abonamentową powinno się poprzedzać zgłoszeniem radioodbiornika. Dotyczy to zakupionego, leasingowanego i wynajmowanego pojazdu. Zgłoszenie pojazdu wyposażonego w radioodbiornik leży w gestii użytkownika.

Każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej musi mieć opłacony abonament. Aktualna opłata za jeden miesiąc i jeden radioodbiornik wynoszą 7,5 zł miesięcznie, czyli 90 zł rocznie. W przypadku jednego samochodu wchodzącego w skład firmowej floty koszty są niewielkie, ale przy kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdach robi się już z tego znacznie większa kwota.

Brak opłaty abonamentowej wynosi nawet 30-krotność abonamentu, czyli 225 zł za każdy radioodbiornik w służbowym samochodzie. Co więcej, właściciel firmowej floty może zostać wezwany do zapłaty zaległego abonamentu.

Osoba prywatna, która opłaca już abonament RTV w wysokości 24,50 zł nie musi dodatkowo dokonywać opłaty za radioodbiornik w samochodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.