GDDKiA nie boi się zimy. Ma zapas soli na cały sezon

Lato się jeszcze nie skończyło, ale GDDKiA przypomina, że już niedługo zima. Instytucja jest przygotowana - ma dużo soli.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Lato się jeszcze nie skończyło, a GDDKiA przypomina, że już niedługo przyjdzie zima. Zapomnieli najwyraźniej, że po drodze jest jesień. Nie przeszkadza to jednak im pochwalić się ilością soli jaką udało im się zgromadzić.

Zobacz wideo Czeka nas zima z drogą energią? „Państwo ma jeszcze szanse zbudować rezerwy węgla"

Według zapewnień GDDKiA obecnie zapełnionych jest 75 proc. pojemności magazynów. Stanowi to 100 proc. tego co było użyte w sezonie 2021-2022, a także tego, ile zostało średnio zużyte w ostatniej dekadzie.

W sezonie 2021/2022 na drogach zarządzanych przez GDDKiA zużyto 345.887,47 ton soli. To wynik nieznacznie większy niż średnia z lat 2012-2021, która wynosi 343.032 ton soli na sezon zimowy. 

Obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 zabezpieczono 392.424,94 ton soli. Zatem nie powinno zabraknąć, chociaż wszystko zależy od intensywności zimy i jej długości.

Do przygotowania się na kolejny sezon GDDKiA zaczyna się szykować już wiosną. I chociaż wydaje się, że powyższe ilości powinny wystarczyć, to instytucja nadal uzupełnia zapasy.

Obecnie trwają przetargi na kupno soli od polskich firm tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł. 

W październiku, gdy GDDKiA przejdzie w pierwszy stopień gotowości do zimowego utrzymania naszych dróg podany również zostanie szczegółowa informacja dotycząca gotowości na najbliższą zimę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.